Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość

Jest pierwszym w Polsce sanktuarium poświęconym św. Ricie. Uroczyste ogłoszenie dekretu odbyło się 19 maja w Nowym Sączu.

Podczas głównej uroczystości odpustowej ku czci św. Rity 19 maja w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu odbyła się uroczystość erygowania w tym miejscu sanktuarium tej świętej. Jest to pierwsze w Polsce sanktuarium św. Rity.

Eucharystii przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Koncelebrowali ją licznie zgromadzeni kapłani z diecezji tarnowskiej, jak również abp Juliusz Janusz, który przybył na uroczystość z rodziną z pobliskiej Łyczanej, czcicielami św. Rity.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Biskup Andrzej Jeż pobłogosławił pielgrzyma Włodzimierza Oleksego z Powroźnika, który pieszo idzie do grobu św. Rity w Cascii podziękować za sądeckie sanktuarium tej świętej.

Biskup Jeż pobłogosławił pielgrzyma z Powroźnika Włodzimierza Oleksego, który przybył do Nowego Sącza pieszo i pokona w ten sposób jeszcze ok. 1600 km, pielgrzymując do grobu św. Rity w Cascii, by podziękować za sądeckie sanktuarium. Dar dla sanktuarium św. Rity złożył także prezydent Andrzej Duda, ofiarując obraz Matki Bożej.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Podczas Mszy św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, abp Juliusz Janusz odsłonił i pobłogosławił tablicę informującą o znajdującym się w tym kościele sanktuarium św. Rity.

Dekret biskupa tarnowskiego, erygujący sanktuarium św. Rity w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, odczytał ks. Krzysztof Orzeł, dyrektor diecezjalnego duszpasterstwa pielgrzymkowo-turystycznego ITER. "Niech wierni przybywający do tego sanktuarium, w którym tak wiele osób doświadczyło przemiany serca, wypraszają przez swoją modlitwę łaski potrzebne dla Ojca Świętego i całego Kościoła. W sposób szczególny zachęcam do modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, o dar otrzymania potomstwa oraz w intencji Kościoła tarnowskiego" - napisał w dekrecie bp Jeż.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Kult św. Rity związany jest z kościołem Matki Bożej Niepokalanej niemal od początku jego istnienia.

Kult św. Rity związany jest z kościołem Matki Bożej Niepokalanej niemal od początku jego istnienia. Dopiero powstawał, kiedy do sądeckiego malarza Bernarda Wójcika zgłosiła się żona francuskiego dyplomaty, sądeczanka z pochodzenia, absolwentka paryskiej Sorbony - Janina Habela-Juin - ze zleceniem, by namalować obraz tej świętej. Wizerunek poświęcił 26 lat temu - 22 maja 1993 r. - bp Piotr Bednarczyk. Przez ponad ćwierć wieku w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej wierni doświadczają wstawiennictwa św. Rity w sprawach trudnych i beznadziejnych. Jej obraz słynie łaskami i przyciąga wiernych także spoza Nowego Sącza.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Dla św. Rity zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, świętując 28. rocznicę powołania Straży Granicznej w Polsce, i zaśpiewał Chór św. Jana Pawła II z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu.

O fenomenie popularności tej świętej w diecezji tarnowskiej świadczy fakt, że miejsca jej kultu niemal pączkują na tym terenie. Nowenny do św. Rity odprawiane są m.in. w Zalasowej, Maszkienicach czy Bochni. Od kilku lat nie ma kościoła, gdzie któraś z bierzmowanych dziewcząt nie wybrałaby jej na patronkę. Co roku kilkanaścioro nowo narodzonych w Nowym Sączu dziewczynek otrzymuje jej imię.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
6°C Czwartek
rano
12°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
10°C Piątek
noc
wiecej »