Bóg powołuje w diecezji tarnowskiej

Diecezja tarnowska ma 36 nowych kapłanów. Święceń udzielił diakonom biskup tarnowski Wiktor Skworc. Diecezja tarnowska od lat przoduje w ilości powołań.

Podczas uroczystości święceń w tarnowskiej katedrze, bp Wiktor Skworc powiedział w homilii, że „kapłanem jest się tylko dzięki Chrystusowi, Jego łasce, udzielonej przez posługę Kościoła. Niech niczym niezasłużony dar kapłaństwa uczy nas pokory” - podkreślił kaznodzieja.

Przypominając patrona Roku Kapłańskiego, św. Jana Marię Vianney’a, bp Skworc wskazywał, że kapłan uczy się pokory na klęczkach. Mówiąc o tym, że nowi księża pójdą do świata, aby reprezentować w nim i wobec niego Boga, dodał, że ważny jest kapłański strój - alba, stuła i ornat. „Niech szczególnie kapłańska, liturgiczna szata będzie manifestacją Waszej komunii z Jezusem umacnianej na drodze życia według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Szanujcie szatę łaski” - powiedział biskup tarnowski.

Hierarcha podkreślił natomiast, że tylko w jednym wypadku można „podrzeć kapłańskie szaty - na bandaże dla ubogich i cierpiących, dosłownie i w przenośni. Nie wahajcie się od dziś ofiarować siebie całkowicie, totalnie i nieodwołalnie drugiemu człowiekowi, zwłaszcza temu, z którym Jezus się utożsamia, Kościołowi i Ewangelii” - mówił bp Skworc.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji akcentował ponadto, że dziś na kapłanów czeka też Kościół powszechny, zwłaszcza w krajach misyjnych. Wskazywał, że świat potrzebuje kapłanów, którzy będą głosić Dobrą Nowinę także na nowych areopagach misyjnych, m.in. w sieci internetu.

Biskup tarnowski nawiązując do zbliżającej się beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki powiedział nowym kapłanom, aby nie zgadzali się nigdy na zniewolenie własne i innych. „Niech nie braknie Wam odwagi, aby iść z Ewangelią Chrystusa do każdego człowieka, nikogo przy tym nie wykluczając i nie spisując nikogo na straty” - apelował kaznodzieja.

Neoprezbiterzy podczas wakacji zastąpią w parafiach księży, którzy wyjadą na urlopy, o swoich pierwszych parafiach dowiedzą się w czerwcu w Starym Sączu podczas obchodów rocznicy kanonizacji bł. Kingi, pracę duszpasterską rozpoczną w tych placówkach pod koniec sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Niedziela
rano
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
wiecej »