Warszawa: Miasto Miłosierdzia

Warszawa AUTOR / CC 2.0 Warszawa
Pałac Kultury i Nauki

Już po raz trzeci w stolicy organizowane jest Miasto Miłosierdzia. Ponad 80 organizacji pozarządowych wstawiło dziś swoje stoiska na centralnym deptaku przy Krakowskim Przedmieściu. Towarzyszą temu pokazy tańca i szermierki na wózkach, graffiti, warsztaty bębniarskie, koncerty zespołów Raz Dwa Trzy oraz November Project.

Głównym organizatorem tej niezwykłej imprezy dobroczynnej jest Centrum Myśli Jana Pawła II, które w ten sposób chce zachęcić mieszkańców stolicy do wspierania potrzebujących. Współorganizatorem jest dobrze znana Fundacja św. Mikołaja.

W tym wyjątkowym miasteczku namiotowym, w jednym miejscu zgromadziły się różnorodne organizacje społeczne, prezentujące swój dorobek i zapraszające przechodniów do włączenia się w pomoc świadczoną osobom niepełnosprawnym i samotnym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz wielu innych.

Biblioteka Centrum Myśli Jana Pawła II gromadząca bogaty, specjalistyczny księgozbiór, w całości poświęcony osobie i nauczaniu Jana Pawła II podczas festynu będzie udostępniała także książki o wolontariacie, dobroczynności i działalności charytatywnej.

Przechodnie, odwiedzający Miasto Miłosierdzia biorą udział w bezpłatnych warsztatach, happeningach, akcjach animacyjnych i fleshmobowych, przygotowanych we współpracy ze stypendystami m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Można też obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowaną wystawę „Bohaterowie codzienności”. To nie jest wystawa o heroizmie. Przedstawia ona fotografie ludzi, którzy nie zapadli na chorobę cywilizacyjną i mają zdrowe oczy i serca. W świecie pełnym pośpiechu widzą potrzebujących i nie pozostają wobec nich obojętni. Ale spotykamy tu również tych, których los doświadczył… Co jednak nie znaczy: pokonał. Raczej uczynił bogatszym o nowy sposób postrzegania siebie i innych.

Ponadto w Mieście działa kino, w którym poszczególne organizacje wystawiają filmy prezentujące swe dokonania, cukiernia i biblioteka.

Na scenie położonej przy akademickim kościele św. Anny swoje umiejętności prezentują podopieczni organizacji pozarządowych. Występy otworzył koncert Grupy Muzycznej Gwidona Cybulskiego - podopiecznych Stowarzyszenia “Chata z pomysłami”. Następnie zgromadzeni wysłuchali koncert Chóru Gospel “Amazing Group” - podopiecznych Stowarzyszenia Monar. Wystąpiła także Grupa Teatralna “Teatr Niezwykły” – Spektakl teatru Stowarzyszenia “Otwarte drzwi”, grupa Yelo Style z Fundacji “Naszym dzieciom” oraz koncert cymbalistów z Fundacji Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym „zawsze potrzebni”. Jednym z prowadzących jest znany komentator sportowy, a przy tym gorący katolik, Przemysław Babiarz.

Uliczny pokaz walki szermierczej zaprezentowała Fundacja Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym “Zawsze Potrzebni”.

Podczas Miasta Miłosierdzia wolontariusze Caritas zbierają środki pieniężne na pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom dotkniętym przez powódź. W ramach Miasta Miłosierdzia o godz. 19. 30 charytatywny koncert na rzecz osób poszkodowanych w powodzi wykona grupa “Projekt Soprano”. Jest to grupa muzyków, którą połączyła wspólna pasja tworzenia.

Niejako w kuluarach Mitasa, w Hotelu Europejskim zorganizowane zostały trzy specjalne szkolenia z szeroko pojętego wolontariatu.

Fundacja DKMS zorganizowała rejestracje potencjalnych dawców szpiku kostnego na rzecz osób dotkniętych tą chorobą.

O godz. 13. na terenie Miasta Miłosierdzia zakończył się Marsz dla Życia i Rodziny, podczas którego ponad 6 tys. uczestników przeszło ulicami stolicy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
wiecej »