Już po raz trzeci w stolicy organizowane jest Miasto Miłosierdzia. Ponad 80 organizacji pozarządowych wstawiło dziś swoje stoiska na centralnym deptaku przy Krakowskim Przedmieściu. Towarzyszą temu pokazy tańca i szermierki na wózkach, graffiti, warsztaty bębniarskie, koncerty zespołów Raz Dwa Trzy oraz November Project.
Głównym organizatorem tej niezwykłej imprezy dobroczynnej jest Centrum Myśli Jana Pawła II, które w ten sposób chce zachęcić mieszkańców stolicy do wspierania potrzebujących. Współorganizatorem jest dobrze znana Fundacja św. Mikołaja.
W tym wyjątkowym miasteczku namiotowym, w jednym miejscu zgromadziły się różnorodne organizacje społeczne, prezentujące swój dorobek i zapraszające przechodniów do włączenia się w pomoc świadczoną osobom niepełnosprawnym i samotnym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz wielu innych.
Biblioteka Centrum Myśli Jana Pawła II gromadząca bogaty, specjalistyczny księgozbiór, w całości poświęcony osobie i nauczaniu Jana Pawła II podczas festynu będzie udostępniała także książki o wolontariacie, dobroczynności i działalności charytatywnej.
Przechodnie, odwiedzający Miasto Miłosierdzia biorą udział w bezpłatnych warsztatach, happeningach, akcjach animacyjnych i fleshmobowych, przygotowanych we współpracy ze stypendystami m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Można też obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowaną wystawę „Bohaterowie codzienności”. To nie jest wystawa o heroizmie. Przedstawia ona fotografie ludzi, którzy nie zapadli na chorobę cywilizacyjną i mają zdrowe oczy i serca. W świecie pełnym pośpiechu widzą potrzebujących i nie pozostają wobec nich obojętni. Ale spotykamy tu również tych, których los doświadczył… Co jednak nie znaczy: pokonał. Raczej uczynił bogatszym o nowy sposób postrzegania siebie i innych.
Ponadto w Mieście działa kino, w którym poszczególne organizacje wystawiają filmy prezentujące swe dokonania, cukiernia i biblioteka.
Na scenie położonej przy akademickim kościele św. Anny swoje umiejętności prezentują podopieczni organizacji pozarządowych. Występy otworzył koncert Grupy Muzycznej Gwidona Cybulskiego - podopiecznych Stowarzyszenia “Chata z pomysłami”. Następnie zgromadzeni wysłuchali koncert Chóru Gospel “Amazing Group” - podopiecznych Stowarzyszenia Monar. Wystąpiła także Grupa Teatralna “Teatr Niezwykły” – Spektakl teatru Stowarzyszenia “Otwarte drzwi”, grupa Yelo Style z Fundacji “Naszym dzieciom” oraz koncert cymbalistów z Fundacji Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym „zawsze potrzebni”. Jednym z prowadzących jest znany komentator sportowy, a przy tym gorący katolik, Przemysław Babiarz.
Uliczny pokaz walki szermierczej zaprezentowała Fundacja Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym “Zawsze Potrzebni”.
Podczas Miasta Miłosierdzia wolontariusze Caritas zbierają środki pieniężne na pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom dotkniętym przez powódź. W ramach Miasta Miłosierdzia o godz. 19. 30 charytatywny koncert na rzecz osób poszkodowanych w powodzi wykona grupa “Projekt Soprano”. Jest to grupa muzyków, którą połączyła wspólna pasja tworzenia.
Niejako w kuluarach Mitasa, w Hotelu Europejskim zorganizowane zostały trzy specjalne szkolenia z szeroko pojętego wolontariatu.
Fundacja DKMS zorganizowała rejestracje potencjalnych dawców szpiku kostnego na rzecz osób dotkniętych tą chorobą.
O godz. 13. na terenie Miasta Miłosierdzia zakończył się Marsz dla Życia i Rodziny, podczas którego ponad 6 tys. uczestników przeszło ulicami stolicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.