Reklama

Belgia: schwytano podejrzanego

Brukselska prokuratura podała w piątek, że policja schwytała domniemanego sprawcę dokonanego w czwartek zabójstwa sędzi i kancelisty w budynku sądu w Brukseli. Ich zastrzelenie z zimną krwią podczas rozprawy wywołało szok w Belgii.

Reklama

Według informacji mediów powołujących się na źródła w organach ścigania, sprawcą, zatrzymanym w czwartek wieczorem w parku w centrum Brukseli, jest 57-letni Irańczyk (a nie, jak wcześniej podawano, Albańczyk), który czuł się pokrzywdzony wydanym wobec niego kilka dni temu wyrokiem.

"Podejrzany został zatrzymany i zidentyfikowany" - powiedział rzecznik prokuratury.

Do tragedii doszło rano w budynku zajmującego się sprawami rodzinnymi, a także drobnymi sporami sądu pokoju, odległym o kilkadziesiąt metrów od głównego Pałacu Sprawiedliwości w centrum Brukseli. Sprawca przed atakiem czekał w spokoju na zakończenie trwającej rozprawy, następnie podszedł i na oczach świadków, z bliska zastrzelił sędzię i kancelistę. Jeden z obecnych na sali adwokatów usiłował go schwytać, ale sprawca uciekł.

Nigdy wcześniej w historii Belgii nie doszło do zabójstwa sędziego i urzędnika sądowego na sali sądowej. Premier Yves Leterme, ministrowie, sędziowie, prokuratorzy i adwokaci złożyli w czwartek hołd ofiarom na specjalnie zorganizowanej uroczystości w głównym holu Pałacu Sprawiedliwości. Oburzenie jest tym większe, że Sądy Pokoju mają szczególną rolę: nie tyle wydają wyroki, co dążą do polubownego załatwienia sporów. Zabita 60-letnia sędzia pokoju była uważana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek swojej profesji w Brukseli. Wspomina się ją jako wielką orędowniczkę dialogu i sądownictwa bliskiego obywatelom.

"To dramat, który dotyka sacrum" - pisze piątkowy dziennik "Le Soir". W piątek we wszystkich belgijskich sądach i trybunałach rozprawy rozpoczynają się od minuty ciszy ku czci zabitych.

Bezpieczeństwo w belgijskich sądach było wielokrotnie podawane w wątpliwość. W 2009 roku z brukselskiego, największego na świecie Pałacu Sprawiedliwości zbiegło trzech przywiezionych na rozprawę groźnych przestępców, oskarżonych o kradzieże i rozboje z użyciem broni. Pomogło im dwóch uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn. Od 2009 roku wprowadzono nowe standardy bezpieczeństwa, instalując w sądach m.in. bramki do wykrywania metali i kamery. Wprowadzono też zabezpieczenia w sądach przysięgłych, przed którymi stają groźni przestępcy. Takie środki nie obejmują jednak sądów pokoju, gdzie - z założenia - ma być łatwy, bezpośredni kontakt z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama