Z okazji uroczystości Bożego Ciała, która na Ukrainie obchodzona będzie jutro, po raz pierwszy w powojennej historii Lwowa procesja przejdzie ulicami miasta.
„Opatrzność Boża daje nam kolejną łaskę opowiedzenia się po stronie Tradycji Kościoła Świętego, który niezmiennie wierzy w obecność Jezusa Chrystusa Zbawiciela pod postacią chleba i wina. Największy skarb i serce Kościoła, które bije w tabernakulum każdej katolickiej świątyni, pragniemy w ten dzień szczególnie uczcić. Będzie to również okazja do publicznego wyznania wiary w Syna Bożego oraz do wyproszenia u Boga łask potrzebnych dla miasta Lwowa i jego mieszkańców” – napisał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
Arcybiskup zachęca parafie, aby po raz pierwszy w powojennej historii Kościoła lwowskiego wzięły udział we „wspólnym świętowaniu doniosłej tajemnicy obecności Boga pośród swego ludu”. Hierarcha zaprosił wszystkich wiernych lwowskich parafii do uczestnictwa w tej wyjątkowej uroczystości. „Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych, aby w ten dzień nasze myśli i serca skierowane były w kierunku monstrancji niesionej ulicami miasta Lwowa. Zaproście swoich bliskich i sąsiadów, aby również oni doświadczyli piękna i podniosłego charakteru liturgii Bożego Ciała. Niech nikogo z nas w tym dniu nie zabraknie przy Chrystusie obecnym w tajemnicy Eucharystii” – napisał abp Mokrzycki.
Uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się o godz. 11 Mszą św. w lwowskiej bazylice katedralnej. Po jej zakończeniu procesja, której przewodniczyć będzie abp Mokrzycki, uda się ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przejdzie od katedry na plac Mickiewicza, dalej przez prospekt Swobody i ul. Strzelców Siczowych do uniwersytetu im. Iwana Franki. Zakończy się w kościele św. Marii Magdaleny, który do dziś jest nie został zwrócony Kościołowi rzymskokatolickiemu, ponieważ nadal mieści się w nim sala koncertowa.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...