Patron (nie)wszystkich

Mimo wielokrotnych zapowiedzi ks. Jan Maria Vianney nie został ogłoszony patronem wszystkich księży.

Takiej liturgii Watykan jeszcze nie widział. Wraz z Benedyktem XVI Mszę św. podsumowującą Rok Kapłański sprawowało 15 tys. księży z ponad 90 krajów świata, czyli prawie dwa razy więcej niż w czasie Jubileuszu Kapłanów w 2000 r. Papież o którym mówi się, że nie lubi spektakularnych gestów, w czasie piątkowej celebracji przeprosił za grzech pedofilii kapłanów i zobowiązał się, że uczyni wszystko, by do podobnych nadużyć nigdy więcej nie doszło. Przypomniał zarazem ważną prawdę, że kiedy bycie księdzem staje się tylko zawodem, wówczas cała reszta przestaje mieć sens.

Na szarą  codzienność, która rozpocznie się wraz z zakończeniem specjalnego Roku Kapłańskiego Benedykt XVI wskazał księżom takie drogowskazy jak wierność, świętość i świadectwo. Mimo, że do sprawowania wieńczącej Rok liturgii użył kielicha św. Jana Vianneya, którego 150. rocznica śmierci była okazją do ogłoszenia tego Roku, nie wskazał go jako przykładu dla wszystkich kapłanów, ustanawiając go patronem księży.

Zapowiedzi tego pojawiły się z różnych stron już na początku Roku Kapłańskiego. 9 czerwca pisał też o tym, jako o rzeczy pewnej watykański dziennik L’Osservatore Romano, a na stronie biura celebracji liturgicznych jeszcze dziś w zapowiedzi końcowej liturgii można przeczytać, że „na fasadzie bazyliki watykańskiej zawiśnie wizerunek św. Jana Marii Vianneya, które przy tej okazji Papież ogłosi patronem wszystkich księży” (http://www.vatican.va/news_services/liturgy/2010/documents/ns_lit_doc_20100610_conclusione-anno-sac_it.html).

Cóż takiego się stało, że dosłownie w ostatniej chwili odstąpiono od pierwotnej myśli? Papież nie powiedział na ten temat ani słowa. Głos zabrał watykański rzecznik prasowy, który kolejny raz wziął na siebie wyjaśnianie wpadek Watykanu. Ks. Federico Lombardi stwierdził, że „choć mówiło się o takiej możliwości jest przecież wielu księży, którzy mogliby stać się patronami kapłanów i których postaci Benedykt XVI przywołał w czasie Roku Kapłańskiego”.

Święte słowa, tyle że inne nazwiska nie pojawiły się w rankingu potencjalnych patronów czy co więcej na oficjalnej stronie Stolicy Apostolskiej.  Podobno nie chciano patrona wszystkich księży sprowadzić tylko do figury proboszcza (zwany Świętym Proboszczem z Ars Jan Maria Vianney został ogłoszony patronem proboszczów przez Piusa XI), pojawiły się też zarzuty, że nie przystaje on do dzisiejszych czasów i nie jest wystarczająco uniwersalny, a dla niektórych wręcz za bardzo europejski. 

Być może i racja. Szkoda tylko, że Rok Kapłański kończy się kolejną gafą Watykanu, a jej ofiarą znów pada sam Papież.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Rzymianin
  11.06.2010 23:51
  Z tego co wiem rok kapłański kończy się 19 czerwca i wtedy ma być ogłoszony św Proboszcz z Ars patronem kapłanów. Ta pani chyba pisze przeciwko Benedyktowi. Nie była na Plasu św Piotra to po co wypisuje rzeczy, które nie do końca sa prawdziwe?
 • renata155
  12.06.2010 10:06
  "Być może i racja. Szkoda tylko, że Rok Kapłański kończy się kolejną gafą Watykanu, a jej ofiarą znów pada sam Papież."

  nie być może a na pewno..gafa? ofiara?..to chyba tylko dziennikarz może się czepić ..i chyba tylko dlatego,że niczego więcej czepić się nie udało..ludzie ale wy macie problemy !!! ( i jak to dobrze ,że ja takich nie mam..zdrowsza będę)

  a po za tym..dlaczego gafa Papieża?..czy on sam kiedykolwiek wspomniał ,że nosi się z takim zamiarem?. ;)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »