Laureatem Orfeusza - nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom poetycki roku 2018 - został Jarosław Mikołajewski za tom "Basso continuo". Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej otrzymała Marzanna Bogumiła Kielar za tomik "Nawigacje". Z kolei nasz redakcyjny kolega Szymon Babuchowski z tomikiem pt. 'Jak daleko" zwyciężył w głosowaniu publiczności.
Nagrody przyznało jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj i Marek Zagańczyk.
W laudacji na cześć laureata Orfeusza przewodniczący jury napisał m.in.:
"Jarosław Mikołajewski, w odsłonach z tomu «Basso continuo» i wcześniejszych, uprawia poezję, tak ją nazwijmy, piękniej i niepokojącej Nieokreśloności. Słowo – wsparte paradoksem, inkantacją, powtórzeniem rytmicznym – jest tu unoszone przez głębokie, dominujące przesłanie egzystencjalne. (…) Jakkolwiek na to patrzeć, solą tych wszystkich wierszy jest miłość: miłość zdradzona, zaznana, pragniona, czekana i doczekana, wyręczona przez niemiłość i spełniona do niemożliwości. Po prostu miłość. Mikołajewski kusi… «ulegaj burzom/ stawaj pod drzewami»”.
Natomiast o tomiku Marzanny Bogumiły Kielar Marek Zagańczyk powiedział m.in.: „Kielar potrafi wyśpiewać mapy pamięci, zapisać na pięciolinii wiersza melodię dawnego świata, choć nie o nostalgię w nich idzie. W gruncie rzeczy te wiersze są zapisem podróży znacznie ważniejszej, tylko nie każdy ma odwagę, jak Kielar przyjrzeć się jej uważnie. To wędrówka w wąskim przesmyku życia, gdy «wyją syreny mgielne», a śmierć rozłożywszy mapy na stole, jak wprawny nawigator ustala wobec nas swoją pozycję. Te wiersze podejmują trud z natury rzeczy najważniejszy, próbują oswoić nas z umieraniem. Nawiguje się zawsze z myślą o celu, co nie znaczy, że trzeba wówczas zapomnieć o świecie, w którym «niebo przystanęło na ziemi — odbija je woda — // bobry z każdej strony / graniczą z nieskończonym, w krysztale pogody»”.
Nagroda Orfeusza to 25 tys. zł ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz statuetka autorstwa Aliny Kluzy-Kaji. Laureatka Orfeusza Mazurskiego otrzymała 5 tys. zł.
Tegoroczna edycja nagrody była już ósmą. Zorganizowało ją Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. W poprzednich latach nagrodę tę otrzymali m.in. Jan Polkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz i Joanna Kulmowa.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.