"To był wielki sukces nie tylko Polski, V4, ale całej Europy"

Ostatni szczyt UE to był wielki sukces nie tylko Polski i Grupy Wyszehradzkiej, ale całej Europy; pokazaliśmy wolę działania, dbałość o nasze interesy i byliśmy skuteczni - powiedział w środę w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.

Po kilkudziesięciu godzinach wielokrotnie wznawianych rozmów szefowie państw i rządów podczas posiedzenia Rady Europejskiej uzgodnili we wtorek kandydatów na najważniejsze stanowiska unijne. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Rada Europejska nominowała też Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpana Josepa Borrella na szefa dyplomacji UE.

"To był wielki sukces, zresztą nie tylko Polski i Grupy Wyszehradzkiej, którą potrafiliśmy zintegrować, która właściwie jest zintegrowana, co nas cieszy, bo coraz więcej możemy razem osiągnąć, ale to był sukces całej Europy" - powiedział szef polskiego rządu pytany o ocenę ostatniego szczytu UE.

Morawiecki uważa, że wybór socjalisty Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej byłby wyborem "antagonizującym" Europę. "Nowe otwarcie potrzebuje nowych idei, a twarz pana Timmermansa kojarzy się wyłącznie z atakiem na państwa Europy centralnej" - powiedział premier.

"Pokazaliśmy wolę działania, dbałość o nasze interesy i byliśmy skuteczni" - stwierdził szef polskiego rządu.

Zapytany o kwestię narodowości poszczególnych kandydatów i prymat przedstawicieli największych państw UE, odpowiedział: "Mamy przewodniczącego Rady Europejskiej (obecnego szefa RE Donalda Tuska - PAP) i czy coś z tego dla Polski wyniknęło?".

Premier ocenił, że interesy Europy Środkowo-Wschodniej zostały zabezpieczone. "Na tyle, na ile mogliśmy na tym etapie, to to zrobiliśmy" - powiedział Morawiecki.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
9°C Czwartek
rano
13°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
wiecej »