Prezes PSL Waldemar Pawlak zaproponował w poniedziałek ugrupowaniom parlamentarnym dialog w sprawie zbudowania "rozsądnego ładu medialnego w Polsce". Poinformował, że w przyszłym tygodniu ludowcy przedstawią projekt, który zapewnić ma finansowanie mediów publicznych.
W skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wchodzą: Witold Kołodziejski (przewodniczący), Barbara Bubula, Piotr Boroń, Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz. Będą pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców. Członkowie KRRiT, według dotychczasowych zasad, są powoływani przez: Sejm (2), Senat (1) i prezydenta (2), spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.
"Proponujemy bezpośredni dialog ugrupowań parlamentarnych nad zbudowaniem dobrego, rozsądnego ładu medialnego w Polsce na wzór najlepszych rozwiązań krajów europejskich" - powiedział Pawlak w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie. Jak podkreślił, w mediach publicznych nie może być bałaganu.
Zdaniem prezesa PSL, dobry ład medialny można zbudować w Polsce nawiązując do modelu francuskiego - gdzie zachowuje się pełną równowagę między różnymi środowiskami politycznymi w mediach publicznych, albo wybierając model austriacki - gdzie w radzie zarządzającej mediami publicznymi są przedstawiciele rządu krajowego, federalnego, reprezentacji publiczności i twórców.
Pawlak podkreślił, że media publiczne nie są ani dla świata polityki, ani dla wąskich grup interesów. "To jest własność publiczna i jako taka podlega też odpowiedzialności publicznej tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za rządzenie krajem" - zaznaczył.
Prezes ludowców mówił, że potrzebne jest bardzo poważne podejście do mediów publicznych i przygotowanie ustawy, która zagwarantuje, że będą one dobrze wypełniały swoją rolę. Zaznaczył jednocześnie, że PSL nie będzie głosować za żadnymi doraźnymi rozwiązaniami.
"Nie będziemy kupowali żadnego kota w worku. Dopóki nie będzie jasnego projektu, zgody i zatwierdzenia tego projektu przez partie polityczne zasiadające w Sejmie, nie będziemy się godzili na żadne doraźne, tymczasowe rozstrzygnięcie" - zapowiedział.
Pawlak poinformował też, że w przyszłym tygodniu ludowcy przedstawią projekt, który zapewni finansowanie mediów publicznych. "Chodzi o to, żeby mechanizm finansowania był prosty, efektywny, żeby nie było problemów z finansowaniem mediów publicznych, żeby nie było to obciążeniem dla osób, które ten abonament, tę opłatę ponoszą" - wyjaśnił szef PSL.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.