Przebudowa schroniska pod Rysami

Turyści wędrujący po Tatrach przez najbliższe dwa lata nie będą mogli nocować w najwyżej położonym tatrzańskim schronisku. We wtorek rozpoczęła się przebudowa Chaty pod Rysami w słowackiej części Tatr Wysokich.

"Chata pod Rysami będzie gruntownie przebudowana, tak aby wytrzymała napór schodzących lawin" - powiedział PAP wicedyrektor Lasów Państwowych Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji, Marian Szturcel.

Chata pod Rysami, ze względu na swoje położnie, była wielokrotnie niszczona przez lawiny. W 2000 roku potężna lawina zniszczyła m.in. całe kamienne piętro schroniska. Prowizorycznie odbudowane schronisko zostało ponownie zniszczone rok później.

Po tych zniszczeniach planowano przeniesienie schroniska w inne, bezpieczniejsze miejsce. Ostatecznie jednak właściciele schroniska: Klub Turystów Słowackich i Słowacki Związek Alpinizmu JAMES, po kilkuletniej dyskusji postanowili przebudować schronisko na dotychczasowym miejscu.

Przebudowane schronisko zachowa dotychczasowy kształt. Choć liczba miejsc noclegowych będzie taka sama, to powiększy się jadalnia. Remont ma kosztować 400 tys. euro. Ze względu na położenie schroniska, prace budowlane będą bardzo utrudnione. Większość materiałów budowlanych będzie transportowanych za pomocą śmigłowca, a prace będą mogły się odbywać tylko w sezonie letnim, czyli do końca października.

Remont schroniska ma potrwać dwa letnie sezony turystyczne. W tym czasie turyści nie będą mogli nocować w Chacie pod Rysami. Czynny będzie jedynie bufet.

Chata pod Rysami jest dobrze znana turystom. Leży na wysokości 2250 m. n.p.m. Czynna jest w sezonie letnim od 16 czerwca do 31 października.

Do schroniska nie da się dojechać autem ani wjechać wyciągiem. Zaopatrzenie do Chaty pod Rysami przynoszą tragarze pieszymi szlakami lub turyści, którzy za wniesienie ładunku otrzymują za darmo herbatę z sokiem malinowym.

Niewielkie schronisko pod szczytem Rysów posiada salę jadalną i bufet, na poddaszu znajdują się miejsca do spania. Schronisko jest w niewielkim stopniu zasilane elektrycznie poprzez zainstalowane na dachu baterie słoneczne. Woda pochodzi z roztopionego śniegu lub pod koniec sezonu ze strumyka położonego poniżej.

Atrakcją tego miejsca jest "toaleta" znajdująca się minutę drogi od schroniska, zawieszona nad przepaścią.

Budowa Chaty pod Rysami rozpoczęła się w 1931 roku. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 16 lipca 1933 roku. Od początku istnienia schronisko było niszczone przez schodzące z gór lawiny skalne i śnieżne.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »