Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Prześladowań za Wiarę. Rezolucję w tej sprawie przyjęto w maju na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Jej inicjatorem była polska dyplomacja.
We współczesnym świecie religią, której wyznawcy najczęściej są prześladowani ze względu na własną wiarę jest chrześcijaństwo. Ofiarom represji pomaga wiele organizacji, między innymi Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak mówi dyrektor jej włoskiego oddziału, dziś trudno ocenić, jakie znaczenie będzie miał ten nowy światowy dzień. Faktem jednak pozostanie, że wolność religijna jest dziś najczęściej naruszanym na świecie prawem człowieka – mówi Alessandro Monteduro.
"Chcemy wierzyć, że jest to przejaw większego zainteresowania i dowartościowania. W ostatnich latach wolność religijna jest bowiem postrzegana jako swoboda drugiej kategorii. Na pierwszy plan wysunęły się inne prawa i swobody, związane choćby z rasą, płcią czy seksem. Tym zajmuje się polityka, instytucje, parlamenty, organy międzynarodowe – powiedział Radiu Watykańskiemu Alessandro Monteduro. – To, że również wolność religijną podniesiono dziś do wyższej rangi, do wolności pierwszej kategorii, jest faktem pozytywnym. Być może oznacza to, że wzrasta świadomość tego problemu, że przemawia skala prześladowań. Zdano sobie być może sprawę, że wolność religijna jest zbyt ważna, by nie traktować jej poważnie".”
Jak podkreśla Alessandro Monteduro, pozytywnym jest również fakt, że za ustanowieniem przypadającego dziś po raz pierwszy Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Prześladowań ze względu na Religię lub Wyznanie opowiedziały się nie tylko państwa, które już tradycyjnie walczą o wolność religijną, jak USA, Polska czy Brazylia, ale także te kraje, w których do takich prześladowań dochodzi, jak na przykład Pakistan czy Irak.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.