Trump zadowolony ze spotkania z Macronem

Przebywający na szczycie G7 w Biarritz prezydent USA Donald Trump wyraził zadowolenie z lunchu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Pochwalił Francję za organizację spotkania i skrytykował media.

„Francja i Prezydent Emmanuel Macron na razie robią świetną robotę przy bardzo ważnym szczycie G7” – napisał Trump.

„Lunch z Emmanuelem (Macronem) był najlepszym spotkaniem, jakie dotychczas mieliśmy. Podobnie wieczorne spotkanie ze Światowymi Przywódcami poszło bardzo dobrze. Trwają postępy!” – dodał amerykański prezydent.

Przed wylotem na szczyt w piątek Trump groził nałożeniem ceł na importowane z Francji wina, co miałoby być odpowiedzią na propozycję wprowadzenia we Francji podatku cyfrowego na amerykańskie firmy technologiczne, tzw. podatku GAFA (skrót od Google, Amazon, Facebook, Apple).

Cytowany przez agencję AP francuski dyplomata powiedział, że Macron w czasie 2-godzinnego lunchu roboczego z Trumpem w sobotę usiłował zmniejszyć napięcie eskalowane w związku z podatkiem GAFA; francuski szef państwa miał zapewnić amerykańskiego przywódcę, że rozwiązanie to nie jest krokiem antyamerykańskim i mówił, że konieczne jest, by każdy kraj mógł nakładać podatki od działalności cyfrowej. Według dyplomaty, z którym rozmawiała AP, Macron podkreślił, że między podatkiem cyfrowym a cłami na wino nie ma związku i przekonywał Trumpa, że nie warto rozpoczynać w tej sprawie wojny handlowej.

Później, w serii tweetów napisanych w niedzielę rano, Trump skrytykował media za publikacje na temat szczytu. „Przed moim przyjazdem do Francji pojawiały się Kłamliwe i Odrażające Informacje, że relacje z pozostałymi 6 krajami w G7 są bardzo napięte i że te dwa dni spotkań będą katastrofą” - czytamy w tweecie Trumpa.

Prezydent napisał, że autorzy takich publikacji chcą wymusić recesję i zrobić wszystko, by utrudnić mu reelekcję.

„A mamy bardzo dobre spotkania, Przywódcy (państw G7) bardzo dobrze się dogadują” – zapewnił prezydent USA.

Według Trumpa dotychczasowe doniesienia na temat spotkania w Biarritz są „Nieprawdziwe i Niedokładne”.

Szczyt w Biarritz rozpoczął się w sobotę i potrwa do poniedziałku. Udział w nim biorą przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady oraz UE. Liderzy rozmawiają o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu ma być zwalczanie nierówności.

Przed spotkaniem szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił, że będzie ono „niezwykle trudne” i nazwał „trudnym testem jedności i solidarności” po roku, w czasie którego krajom tym trudno było znaleźć wspólny język

Tymczasem na ulicach leżącego niedaleko Biarritz Bayonne demonstrowali przeciwnicy szczytu. Doszło do zamieszek, podczas których policja użyła armatki wodnej i gazu łzawiącego. Policyjny śmigłowiec krążył nad demonstrantami, z których wielu miało na twarzach maski. W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie, ale – jak podkreśla agencja AP – większość demonstrantów zachowywała się pokojowo, niektórzy tańczyli.

W portowym mieście Hendaye, odległym o 30 km od Biarritz, pokojowo demonstrowało ok. 15 tys. osób.

Wcześniej w sobotę tysiące antyglobalistów, separatystów baskijskich i „żółtych kamizelek” przemaszerowało pokojowo przez granicę Francji z Hiszpanią, żądając od przywódców G7 zdecydowanych działań w związku ze zmianami klimatu i nierównościami ekonomicznymi.

h.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  15°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »