W II turze wyborów prezydenckich głos można oddać w 1346 zamkniętych obwodach głosowania - szpitalach, zakładach karnych, aresztach śledczych oraz zakładach pomocy społecznej.
Wyborcy przebywający w dniu głosowania w jednej z takich placówek, jeśli pojawili się w nich pomiędzy I a II turą wyborów zostaną automatycznie dopisani do spisu wyborców utworzonego już przed pierwszym głosowaniem.
Z kolei ci, którzy byli w jednej z tych jednostek przed I turą i 4 lipca również chcą zagłosować w tym samym miejscu - nie muszą robić nic. Spisy wyborców na I i II turę wyborów są te same, aktualizowane o wyborców, którzy w ciągu dwóch tygodni pojawią w danej placówce.
Jeśli po I turze wyborca opuści którąś z tych placówek, będzie mógł dopisać się do spisu wyborców w miejscu stałego zameldowania pod warunkiem, że przedstawi urzędowi gminy odpowiednie dokumenty.
Natomiast jeśli ktoś przyjedzie do szpitala w dniu wyborów bez zaświadczenia o prawie do głosowania, nie będzie mógł oddać głosu w wyborach. Wiąże się to z tym, że obwodowa komisja wyborcza nie jest w stanie sprawdzić, czy ten wyborca nie oddał głosu już tego dnia wcześniej.
W szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej do dyspozycji ciężko chorych wyborców są urny przenośne. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości mogą poinformować o tym obwodową komisję wyborczą.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.