Cios w ochronę godności człowieka

Niemiecki episkopat oraz Centralny Komitet Niemieckich Katolików ostro skrytykowały we wtorek wyrok Trybunału Federalnego, który uznał, że testy genetyczne na embrionach, powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia nie są karalne.

Sędziowie Trybunału orzekli we wtorek, że badanie embrionów poza łonem matki pod kątem chorób dziedzicznych, tzw. diagnostyka preimplantacyjna, nie narusza ustawy o ochronie embrionów. Sędziowie podkreślili zarazem, że wyroku w żadnym wypadku nie należy traktować jako uchylenia drzwi dla selekcji embrionów w celu kształtowania dzieci na życzenie,na przykład wyboru płci.

"Zabijanie zarodków, które po badaniach pod kątem wad genetycznych nie zostaną wprowadzone do łona matki, nie może być dozwolone i stoi w sprzeczności z naszym rozumieniem człowieka" - oświadczyła Niemiecka Konferencja Biskupów.

Episkopat obawia się, że wyrok przyczyni się do zwiększenia presji na ludzi upośledzonych oraz ich rodziców.

Według biskupów katolickich, dopuszczenie - nawet ograniczonym stopniu - tzw. diagnostyki preimplantacyjnej oznacza, że embrionom ludzkim nie przyznaje się statusu równego narodzonemu człowiekowi i takiej samej godności. "Nie ma przekonujących argumentów, które przemawiałyby za cezurami w rozwoju embrionu, po których staje się on bardziej lub mniej człowiekiem" - podkreślono w oświadczeniu Niemieckiej Konferencji Biskupów.

Przewodniczący Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików Alois Glueck oświadczył zaś, że wtorkowy wyrok Trybunału Federalnego to "ciężki cios w ochronę godności człowieka".

Ocenił też, że diagnostyka preimplantacyjna nie jest metoda diagnozowania albo leczenia chorób, lecz "wyłącznie selekcją" embrionów.

Wyrok Trybunału z zadowoleniem przyjęły natomiast Federalna Izba Lekarzy oraz Niemieckie Towarzystwo Medycyny Reprodukcyjnej, zdaniem których decyzja sędziów stwarza pewność prawną dla lekarzy.

Trybunał Federalny potwierdził swoją wtorkowa decyzją wyrok sądu krajowego w Berlinie, uniewinniający 47-letniego ginekologa i odrzucił rewizję, wniesioną przez prokuraturę.

Ów ginekolog przeprowadził badania genetyczne embrionów u trzech par z obciążeniami dziedzicznymi i zdecydował się na wszczepienie przyszłym matkom tylko tych embrionów, które nie miały żadnych defektów. Następnie sam się oskarżył, chcąc w ten sposób doprowadzić do wiążącego orzeczenia sądowego, zapewniającego lekarzom i przyszłym rodzicom bezpieczeństwo prawne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
wiecej »