Węgry zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z odmówieniem przez Słowację wjazdu na jej terytorium prezydenta Węgier Laszlo Solyoma - podało we wtorek węgierskie MSZ.
Węgry uważają, że odmowa wjazdu na Słowację prezydenta 21 sierpnia 2009 r. stanowi naruszenie prawa europejskiego - podał resort w komunikacie.
Komisja Europejska pod koniec czerwca wypowiedziała się w tej kwestii, oceniając zarzuty Węgier jako nieuzasadnione. Opinia KE jest niezbędna, by jedno państwo członkowskie UE mogło wystąpić przeciwko drugiemu do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
21 sierpnia 2009 r. Słowacja nie zgodziła się na wjazd Laszlo Solyoma na swoje terytorium, gdzie chciał on w ramach prywatnej wizyty uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia pomnika pierwszego węgierskiego króla, Stefana I Świętego, w mieście Komarno. Państwowe święto ku jego czci obchodzone jest na Węgrzech 20 sierpnia, natomiast wizyta w Komarnie dzień później zbiegłaby się z 41. rocznicą inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku - w czym uczestniczyły również wojska węgierskie.
Budapeszt uważa, że zakazując Solyomowi wjazdu Słowacja złamała zasady swobodnego przepływu osób. Bruksela jest jednak zdania, że zasady te nie odnoszą się do szefów państw, których wyjazdy są regulowane prawem międzynarodowym.
Między Bratysławą a Budapesztem od dawna utrzymuje się napięcie, wywołane przede wszystkim sporami o formalny i faktyczny zakres praw liczącej około 600 tys. osób mniejszości węgierskiej na Słowacji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.