Podziemny biskup Julius Jia Zhiguo z Zhengding został zwolniony 7 lipca po 15 miesiącach więzienia. Natychmiast po powrocie odprawił wieczorną Mszę św. w katedrze pw. Chrystusa Króla w wiosce Wuqiu koło Shijiazhuang, stolicy prowincji Hebei.
Zapewnił zgromadzonych, że nie zgodził się wstąpić do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, ani też uznać władzy Rady Biskupów Chińskich, które są organami władzy komunistycznej.
W oświadczeniu prasowym rozpowszechnionym przez Fundację Kardynała Kunga z USA 75-letni bp Jia podkreślił, że „zawsze był i zawsze chciałby pozostać wiernym przywództwu Ojca Świętego”.
Bp Jia został aresztowany 30 marca 2009 r. w dniu, w którym w Watykanie rozpoczynała obrady komisja ds. Kościoła katolickiego w Chinach. Komunikat z obrad głosił, że „z głębokim bólem przyjęto wiadomość o ponownym aresztowaniu biskupa”. Hierarcha był już bowiem kilkakrotnie aresztowany, ostatnio na miesiąc w 2008 r. W latach 1963-78 spędził w więzieniu łącznie 15 lat. Od 1989 r. pozostaje pod nieustanną ścisłą kontrolą ze strony funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.
Ponieważ jest jedną z najbardziej znaczących postaci Kościoła „podziemnego”, tzn. nie podporządkowanego władzom komunistycznym, policja w czasie kolejnych aresztowań usiłuje nakłonić go do wstąpienia do kontrolowanego przez rząd Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.
Diecezja Zhengding (powstała w kwietniu 1946 r. pod nazwą Chengting) leży w prowincji Hebei w środkowych Chinach, a na jej obszarze mieszka ponad 110 tys. katolików, wśród których pracuje co najmniej 80 kapłanów i przeszło 90 sióstr zakonnych.
Więzieni są nadal dwaj inni biskupi z prowincji Hebei: James Su Zhemin z Baoding (od 1997 r.) i Cosmas Shi Enxiang z Yixian (od 2001 r.). Od lat nie ma o nich żadnych wiadomości.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.