Wandale zniszczyli tablicę upamiętniającą Jana Pawła II, która znajduje się u stóp górującego nad Bielskiem-Białą Krzyża Milenijnego - dowiedziała się w piątek PAP w bielskiej parafii św. Stanisława, na terenie której stoi krzyż.
Na tablicy widnieje postać Jana Pawła II z pastorałem. Nieznani sprawcy uszkodzili wieńczącą pastorał figurę Chrystusa. Porysowali także twarz papieża.
Proboszcz parafii św. Stanisława, ksiądz Antoni Kulawik, nie ukrywa żalu. Zapowiedział, że będzie zabiegał u władz miejskich, by miejsce - znajdujące się na obrzeżach miasta - było lepiej chronione. Dotychczas jedynymi zabezpieczeniami przed wandalami była nieczynna kamera monitoringu miejskiego oraz zakaz wstępu w pobliże krzyża po zmroku.
Krzyż Milenijny stoi na Wzgórzu Trzech Lipek, które obrosło w legendy. W XVII wieku miało tam dojść do walk ze Szwedami. Przemaszerowały tędy również polskie wojska podążające na odsiecz Wiedniowi. Z Trzech Lipek roztacza się niezwykła panorama miasta i otaczających je Beskidów.
Krzyż Milenijny stanął na wzgórzu w 2001 roku. Wykonany został ze stali. Mierzy 40 metrów.
Parafia świętego Stanisława jest najstarszą w Bielsku-Białej, podobnie jak i jej główny kościół. Świątynia została zbudowana w drugiej połowie XIV wieku. Znajdują się w niej między innymi unikatowe gotyckie ołtarz i prezbiterium z czterema warstwami polichromii. (PAP)
W tym roku będzie przebiegał pod hasłem "Bądźmy głosem prześladowanych w Nigerii".
W tym roku będzie przebiegał pod hasłem "Bądźmy głosem prześladowanych w Nigerii".
O magnitudzie 6,3 w rejonie zamieszkanym przez 500 tys. osób.
Przeprowadzono 5 listopada 1985 r. pod kierunkiem Zbigniewa Religi
M.in. by powstrzymać zabijanie chrześcijan przez dżihadystów.
Wartość zrabowanego sera oszacowano na ponad 100 tysięcy euro.
Ciała Zawiszy nigdy nie odnaleziono, ale wyprawiono mu symboliczny pogrzeb w listopadzie 1428 r.
Powód? Nikt nie sprawdza, czy dokument naprawdę wystawił lekarz.