Reklama

Zespół ds. katastrofy smoleńskiej

We wtorek o godzinie 11 odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu parlamentarnego ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Inicjatorami powstania zespołu są posłowie PiS.

Reklama

Pierwsze posiedzenie będzie poświęcone ustaleniu planu prac zespołu. Po nim odbędzie się konferencja prasowa. "Skupiamy się na tym, aby niezwłocznie rozpocząć działania, które mają wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej" - mówił w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Rzecznik nie chciał odpowiedzieć na pytanie, kto stanie na czele tego zespołu.

O tym, że zespołem będzie kierować poseł PiS Antoni Macierewicz powiedział w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek na partyjnej stronie internetowej szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński - jest to - jak napisano na stronie PiS - pełna wersja wywiadu, który tego dnia ukazał się w tygodniku "Wprost".

Brudziński pytany kogo PiS postawiło na czele zespołu, który ma zajmować się katastrofą smoleńską odpowiedział: "Antoniego Macierewicza". W wywiadzie Brudziński tłumaczy, że Macierewicz "to osoba, która ma ogromne doświadczenie w sferze bezpieczeństwa i służb specjalnych (...). Jego doświadczenie będzie bardzo przydatne".

Z kolei rzecznik klubu PiS dopytywany o Macierewicza odpowiedział: "jest wielu kandydatów, którzy mają predyspozycje, Antonii Macierewicz jest oczywiście osobą kompetentną w tej dziedzinie, kto zostanie przewodniczącym, zobaczymy".

Błaszczak poinformował, że wniosek o powołanie zespołu ds. katastrofy podpisało ponad 100 posłów, ale - jak podkreślił - może do niego wstąpić każdy poseł z każdego ugrupowania.

Posłowie PiS już wcześniej zapowiadali, że zespół będzie dążył do wyjaśnienia przyczyn katastrofy m.in. poprzez analizowanie dokumentów, kontakty z instytucjami zajmującymi się sprawą oraz spotkania z osobami, które mają wiedzę na ten temat.

Według regulaminu Sejmu posłowie mogą tworzyć w Sejmie zespoły. Aby powołać zespół, jego przedstawiciele muszą podać do wiadomości marszałka Sejmu jego skład osobowy oraz regulamin wewnętrzny.

W Sejmie istnieje kilkadziesiąt zespołów. Posłowie zrzeszają się zarówno w grupach zajmujących się, np. bezpieczeństwem ruchu drogowego, energetyką, rozwojem komunikacji i turystyki rowerowej. Powstają również zespoły parlamentarne, w których - obok posłów - uczestniczą również senatorowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama