Morfina może hamować proces ukrwienia nowotworów i przez to spowalniać ich wzrost - artykuł na ten temat publikuje pismo "American Journal of Pathology".
Morfina została wyodrębniona z opium w 1804 r. i choć od tego czasu opracowano wiele nowych leków przeciwbólowych nadal jest stosowana w terapii umiarkowanego i silnego bólu towarzyszącego nowotworom.
Najnowsza praca naukowców z Uniwersytetu Stanu Minnesota w Minneapolis wskazuje, że takie postępowanie może być bardzo korzystne dla pacjentów, gdyż morfina wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.
Doświadczenia prowadzono na myszach będących modelem do badania raka płuc. Części z nich wszczepiono implant, który powoli i systematycznie uwalniał morfinę, dzięki czemu lek osiągał we krwi gryzoni stężenie odpowiadające dawkom stosowanym w terapii bólu (250-400 nanogramów na mililitr). Uzyskane efekty porównywano z grupą, której podano placebo.
Okazało się, że morfina wyraźnie hamowała proces tworzenia się nowych naczyń (tzw. angiogenezę) w guzach nowotworowych, a przez to znacznie spowalniała wzrost tych guzów.
Zdaniem biorącej udział w badaniach dr Sabity Roy, najnowsze odkrycie wskazuje, że morfina może być w przyszłości wykorzystywana w onkologii nie tylko jako środek przeciwbólowy, ale też lek przeciwnowotworowy. (PAP)
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.