Filipiny: Biskupi wzywają do walki z moralną korupcją

Prawdziwa korupcja ma charakter moralny i duchowy – stwierdzają biskupi Filipin w liście pasterskim z 24 lipca, w którym zajęli się wysuwanymi tam projektami ustaw o edukacji seksualnej i kontroli urodzin. Nawiązują do hasła nowego, urzędującego od 30 czerwca prezydenta tego kraju Benigno Aquino „Bez korupcji nie będzie ubóstwa”.

Episkopat podkreśla, że walka z moralną i duchową korupcją w społeczeństwie jest obowiązkiem nie tylko Kościoła, ale również rządu.

Podejmując sprawę propagowanych w obu filipińskich projektach legislacyjnych środków antykoncepcyjnych biskupi zwracają uwagę, że prezerwatywy bardzo często wcale nie zapobiegają zarażeniu wirusem HIV czy chorobami wenerycznymi, a pigułki antykoncepcyjne zaliczają się do środków najbardziej rakotwórczych. Przypominają, że w Stanach Zjednoczonych programy edukacji seksualnej są bardzo liberalne i upowszechnia się tam prezerwatywy jako zapewniające „bezpieczny seks”. A właśnie w USA nastolatki najczęściej rodzą dzieci i również liczba zarażeń nastolatków chorobami przenoszonymi drogą płciową należy do najwyższych w krajach uprzemysłowionych.

Episkopat wskazuje na wczesnoporonny charakter pewnych środków antykoncepcyjnych, przypominając, że aborcja jest niezgodna nie tylko z nauką Kościoła. Również filipińska konstytucja chroni życie nienarodzonych od samego poczęcia. A poczęcie to moment zapłodnienia. Zagnieżdżenie w macicy następuje, gdy istota ludzka żyje już od tygodnia. Hierarchia Filipin koryguje też błędne mniemanie, jakoby kontrola urodzin była konieczna do walki z ubóstwem. Tymczasem jego przyczyny są złożone, a u korzeni leży niesprawiedliwość społeczna, czyli właśnie korupcja moralna i duchowa – podkreślają biskupi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
wiecej »