Filipiny: episkopat o odpowiedzialności za kraj

Filipińscy biskupi wezwali wiernych do czynnego angażowania się w życie polityczne. Tamtejszy episkopat wydał 13 lipca list pasterski „O wkładzie laikatu w politykę i pokój”. Zachęca w nim, aby kompetentni katolicy podjęli obowiązek troski o dobro wspólne i wystartowali w planowanych na przyszły rok wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

 Ze swej strony Kościół dołoży starań, aby samo głosowanie odbyło się w sposób uczciwy i przejrzysty.

Dokument zaprezentował w Manili przewodniczący Komisji „Iustitia et Pax” tamtejszego episkopatu, bp Roderick Pabillo. Biskupi uznają, że obecna sytuacja w kraju jest zatrważająca i tragiczna. Ostrzegają, że „kultura przemocy i śmierci wydaje się w społeczeństwie brać górę”: tylko w zeszłym roku na wyspie Mindanao wybuchło ponad 50 bomb, przynosząc bezsensowne ofiary i nasilając terror. Tymczasem reforma kraju może się dokonać tylko, jeżeli prowadzona będzie przez ludzi kompetentnych, uczciwych i dążących do wspólnego dobra. Stąd episkopat przypomina Filipińczykom prawo i obowiązek zgłaszania oraz wybierania właśnie takich kandydatów. O ile zadaniem władz jest stawianie przestępców przed sądem, tak zadanie laikatu polega na nieprzymykaniu oczu na przemoc i łamanie praw człowieka. Biskupi zachęcają do tworzenia wielosektorowych grup, które monitorowałyby poszanowanie prawa i zapobiegały przestępczości.

Jako kluczową kwestię w zapewnieniu Filipinom trwałego pokoju episkopat wskazuje rozmowy z Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro i z partią komunistyczną. Biskupi sprzeciwili się ponadto próbie zmiany konstytucji podejmowanej po to, aby obecnie urzędująca prezydent mogła dłużej sprawować swój urząd.

List o odpowiedzialności za kraj opublikowany został po zakończonej 12 lipca sesji episkopatu Filipin. 95 biskupów wybrało na niej nowe władze. Przewodniczącym episkopatu został bp Nereo Odchimar, znany z zaangażowania przeciwko nielegalnemu karczowaniu lasów oraz stosowaniu min piechotnych. Swój urząd obejmie on 1 grudnia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
30°C Piątek
noc
wiecej »