Cenzura we Francji, cenzura w....

Coś się radykalnie zmienia. Na gorsze. I to zapowiedź zmian na lepsze w przyszłości.

Różnie to z cenzurą bywa. O jej stosowanie bywają oskarżani moderatorzy forów internetowych, usuwający wpisy zdecydowanie nie nadające się do publikacji. Często chodzi o język – niekoniecznie wulgarny, ale zdecydowanie wrogi, konfrontacyjny, który wypowiedź każe widzieć nie w kategoriach głosu w dyskusji, ale zachętę do pyskówki. Często chodzi o powielanie informacji nieprawdziwych czy formułowanie poważnych oskarżeń pod adresem konkretnych ludzi czy środowisk. Czy godzi się, by forum, którego gospodarzami są chrześcijanie było poletkiem dla tego rodzaju aktywności? Czy nie byłby to udział w grzechu cudzym?

To jedna strona medalu. Drugą jest to, o widać coraz wyraźniej, a o czym mówił odnośnie do Francji metropolita Paryża, abp Michel Aupetit. W imię tego, że wie się lepiej zamyka się usta tym, którzy myślą inaczej. Nie wolno mówić tego, nie wolno mówić tamtego, choć i językowi i użytym argumentom niczego niewłaściwego zarzucić nie można. Nie wolno, bo... No właśnie: czym tego rodzaju działania usprawiedliwić?

Jeszcze kilkanaście lat temu to „nie wolno” odnosiło się do propagowania faszyzmu czy idei narodowosocjalistycznych. Zawsze dziwiłem się, dlaczego w wielu krajach nie dotyczyło propagowania komunizmu, skoro lista jego zbrodni, choćby z racji trwania jego oddziaływania w świecie, jest znacznie dłuższa. Ale widać też ktoś tam „wiedział lepiej”. Dziś jednak takich zakazów pojawia się więcej. Wystarczy postawić pieczątkę: „to jest mowa nienawiści” i już posprzątane.  Nie wolno mówić, że aborcja to zło, że współżycie homoseksualne jest wypaczenie ludzkiej seksualności... I parę innych, dziś może jeszcze nie zakazanych, ale niebawem, kto wie? Jak optowanie za zmniejszeniem ilości obowiązkowych szczepień, wskazywanie na mankamenty argumentów ochroniarzy przyrody (bo to nie ekolodzy)... Sporo tego. Ot, krzyczy się też „KONSTUTUCJA” gdy chodzi o zmiany w sądownictwie, nie wspomina się o niej, gdy chodzi o prawo rodziców do wychowania własnych dzieci w duchu własnych poglądów....

Nie chodzi w sprawie o to, że się nie chce dyskutować. Można przecież powtarzania ciągle tych samych argumentów mieć dość. Ale że chce się narzucić jedynie słuszną wizję spraw innym i dlatego knebluje się tych, którzy myślą inaczej, a opornych próbuje zastraszyć przeróżnymi restrykcjami....

Pocieszające jest to, że takie działania nie mają sensu. Restrykcje dotyczące tego, co dzieje się w ludzkich głowach prędzej czy później doprowadzają do wybuchu; do nagłej, rewolucyjnej  zmiany tego, co w społeczeństwie uważa się za dobre i słuszne. Dyskusje, uczciwie prowadzone,  pełnią rolę swoistego wentylu bezpieczeństwa, ale ideolodzy nie znoszący żadnej inności tego po prostu nie widzą. Jeśli więc zaczyna się zakazywanie głoszenia poglądów wypływających z chrześcijaństwa cieszmy się. To zwiastun tego, że w najbliższym czasie – choćby i miało to trwać jeszcze dziesięciolecia – coś się radykalnie zmieni.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Katolik k
  04.12.2019 07:09
  cenzura we Francji? A w Polsce niby lepiej? Za domalowanie teczy na ulotce Policja aresztuje o 6 rano.A za wzywanie do nienawisci i zbrodni jak te szubienice w Katowicach czy kopanie i bicie kobiet protestujacych przeciwko faszyzmowi jest to...wyrazanie swojego niezadowolenia.
 • Katolik k
  04.12.2019 10:36
  nie batelizuje.Miejsce przyklejenia mi sie nie podoba i nie znane sa motywy.Mozna bylo zwyczajnie wezwac do wyjasnienia a nie nachodzic w domu.Jesli chodzi o szubienice to wisialy portrety konkretnych ludzi .Tak jak za czasow gniewu gdy Warszawiakom nie udalo sie powiesic zdrajcow,ktorzy im umkneli.Powiesili wiec portrety.A gdyby odwrocic sytuacje i powiesci porteryty Kaczynskiego,Ziobry i Rydzyka tez bys uwazal,ze to dopuszczalny protest?
 • Gość
  05.12.2019 20:54
  Do tego ta cenzura na portalu wiara.pl.... co najmniej 50% moich komentarzy, choć są rzeczowe i stosunkowo grzeczne. Ciekawe czy cenzorzy z portalu wiara.pl mają świadomość tego, że za każdym razem, gdy kasują mój komentarz, mój stosunek do Kościoła katolickiego jest coraz gorszy...
 • bob
  06.12.2019 23:23
  Niestety cenzura na katolickich portalach też coraz większa. Pewnie dlatego, że większość redaktorów w prasie i na portalach katolickich ma tzw. "postępowe" poglądy. Coś złego się dzieje i w społeczeństwie, i w Kościele. Mówienie prawdy jest coraz trudniejsze. Może dlatego, że prawda jest niewygodna. Niewygodna dla hierarchii kościelnej, bo trzeba by zaryzykować i zacząć mówić głośno, że obecny pontyfikat jest co najmniej kontrowersyjny. Niewygodna dla redaktorów, bo się biskup może zdenerwować. Niech Pan przeczyta własne słowa: " Restrykcje dotyczące tego, co dzieje się w ludzkich głowach prędzej czy później doprowadzają do wybuchu; do nagłej, rewolucyjnej zmiany tego, co w społeczeństwie uważa się za dobre i słuszne." Tak też może być w Kościele - nie jest słuszne to, co dzisiaj widzimy. Nie jest słuszne, bo jest zgodne z wymaganiami świata, ale nie jest zgodne z wymaganiami Ewangelii. Trudno tego nie widzieć. Kolejne synody to coraz jaśniej pokazują - ktoś nam podmienia Kościół! Jak Pan to widzi, to niech Pan o tym pisze! Głośno, drukowanymi literami!
Dyskusja zakończona.

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
6°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
5°C Środa
noc
wiecej »