Kard. Krajewski: Otwórzcie klasztory i plebanie dla uchodźców

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie klasztorów i plebanii dla uchodźców przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Jałmużnik wrócił stamtąd w środę z 33 osobami, które przyjmie Watykan.

Po przylocie na rzymskie lotnisko Fiumicino kardynał Krajewski oświadczył: "Zwracam się do kardynałów, biskupów, prezbiterów, zakonników. Otwórzmy poczynając ode mnie, nasze plebanie, klasztory, opactwa, by przyjąć co najmniej jedną rodzinę z obozów dla uchodźców na Lesbos, po to by móc je wszystkie opróżnić".

"Środki są" - zapewnił bliski współpracownik papieża Franciszka.

Zobacz: Adwent z gosc.pl

Kardynał Krajewski poinformował, że w maju w obozach na greckiej wyspie przebywało 7 tysięcy osób. Obecnie, jak dodał, jest ich 15 tysięcy, a wśród nich 800 dzieci bez opieki dorosłych. "Dzisiaj nie ma dla nich nadziei. Zatrzymuje się ona w Grecji. Żyją w trudnych, dramatycznych warunkach. To problem i wstyd dla Europy" - powiedział jałmużnik.

W poniedziałek jego urząd poinformował, że Watykan we współpracy z rzymską wspólnotą świętego Idziego przyjmie 43 uchodźców z obozu na Lesbos. W poniedziałek polski purpurat pojechał po pierwszą 33-osobową grupę uchodźców ubiegających się o azyl.

Także w grudniu przyjedzie jeszcze następnych 10 osób, które otrzymają międzynarodową ochronę. Ten nowy korytarz humanitarny został utworzony w wyniku rozmów z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Włoch - poinformował Watykan w nocie.

W kwietniu 2016 roku papież Franciszek podczas wizyty w obozie dla migrantów na Lesbos zabrał samolotem w drodze powrotnej do Rzymu trzy syryjskie rodziny, które zostały przyjęte następnie w Watykanie.

Trzy lata po tym wydarzeniu - jak wyjaśniono - papież poprosił kardynała Krajewskiego, by wrócił na grecką wyspę i przy tej okazji wyraził pragnienie dokonania następnego gestu solidarności i przyjęcia kolejnych uchodźców, w tym rodzin z Afganistanu, Kamerunu i Togo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Yanosh
  05.12.2019 11:41
  Najpierw trzeba ustalić termin: kto to jest "uchodziec" i dopiero się zastanowić, na jakim miejscu jest Polska. Podane przez Dremor - fakty to demagogia i manipulacja (jak zawsze w jego stylu - nie widziałem pozytywnej jego wypowiedzi na tym forum!!!) - czyli w takim stylu jak to robi Europa !!!! Uchodźcami byli Polacy, którzy byli i są w Anglii, Niemczech, Francji, Austrii - takimi samymi uchodźcami są Ukraińcy, Kurdowie, Arabowie czy Afrykańczycy, którzy pracują i mieszkają w Polsce . A przyjmując takie kryterium jesteśmy jako kraj na I miejscu ! Europa sobie liczy i bierze za uchodźców TYCH, których wskaże Angela Merkel. Dziękuję - czyli Danke schoen!!!
 • Yanosh
  05.12.2019 17:43
  Odpowiedź: Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje.
  H.Heine:)
 • Yanosh
  05.12.2019 23:32
  https://www.tvp.info/39648522/eurostat-polska-przyjela-najwiecej-imigrantow-spoza-unii .......... i to tylko 2018 r. Zamykam dyskusję, na manipulacje nie odpowiadam!
 • CSOG
  06.12.2019 14:43
  Ukościelnianie polityki?
  Płaszczyzna relacji kościół polityka, polityka kościół wcale nie jest prosta i płaska. Jest pofalowana ta płaszczyzna i skomplikowana. Kościół chciałby być apolityczny. Bardzo by chciał. Tęskni do apolityczności. Chciałby przynajmniej z definicji, być ponad politycznymi podziałami. Tyle tylko, że nie jest to możliwe. W swojej misji nauczycielskiej ma kościół zadanie nauczać i kształtować. Kształtować sumienie. Kształtować poglądy na kwestie etyki i moralności indywidualnej i społecznej. A jeżeli coś jest społeczne, dotyczy społeczeństwa, to polityka nie może być w takich kwestiach bierna. Więc choćby się kościół wzbraniał i odżegnywał od związków z polityką, choćby się w tym wzbranianiu i odżegnywaniu nie wiem jak mocno naprężał i wytężał, to polityka i tak wmiesza się do kościoła. A jeżeli polityka wmiesza się do kościoła, to chcąc nie chcąc powstaje mieszanina kościoła i polityki.
  Jest takie powiedzenie „Młyny Kościoła mielą powoli”. Odnosiło się to powiedzenie (czas przeszły za chwilę wyjaśnię) do faktu zachowywania przez Kościół ogromnej ostrożności, powściągliwości, długotrwałego namysłu, w reakcjach na nowinki i szybko bieżące nowości. Kościół zanurzony w tradycyjnej przeszłości i wpatrzony w eschatologiczną wieczność, nie ścigał się z pośpiechem teraźniejszości, co pozwalało mu uniknąć wielu niepotrzebnych błędów. Dziś bardzo wielu chce w Kościele zamontować tym młynom silniki rakietowe, z napędem jądrowym.
  Jest problem imigrantów – jest natychmiastowa reakcja Kościoła: Przyjmować! Każdej decyzji można znaleźć ewangeliczne uzasadnienie. Dla każdej można znaleźć argumenty odwołujące się do powagi urzędu.
  Mimo wszystko pozostaje dylemat. Bo oto Kardynał Krajewski uprasza o przyjmowanie imigrantów, a kardynał Sarah apeluje aby pomagać Afryce i jej ludności tam na ich rodzimej ziemi. Stanowisko Franciszka jak czytam chwiejne. Raz dostrzega, że otworzyć uchodźcom drzwi i zapomnieć jak gniją w obozach bez środków i widoków na przyszłość to błąd. Raz widzi, że tych którym otworzono szeroko drzwi do przyjazdu zagospodarowują handlarze niewolników sutenerzy, stręczyciele i inne szumowiny i powiada nie sztuka przyjąć, sztuka zadbać o nich. Innym razem nawołuje: Przyjmować! Nie myśleć czy to przyjmowanie jest rzeczywistą pomocą, tylko przyjmować. Nic już nie rozumiem. Nie mam rozumieć? Mam być ślepo posłuszny, bom głupi? Może i tak. Własnej głupocie niezmiernie trudno jest się sprzeciwić i jej przeciwdziałać. A ja głupi, sam nie wiem czy przelewać kasę na konta Caritasu żeby potencjalnym imigrantom na ziemiach gdzie ogłaszają katastrofę humanitarną? Czy wystarczy jak krzyknę: Przyjmować! Przypomina mi się niedawne: Pomożecie? Pomożemy!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
24°C Niedziela
dzień
25°C Niedziela
wieczór
22°C Poniedziałek
noc
17°C Poniedziałek
rano
wiecej »