Ten pałac, najokazalszy ze wszystkich przy Krakowskim Przedmieściu, w historii Polski nieraz odegrał znaczącą rolę. Jego mieszkańcy zmieniali się często, on sam – niewiele
Pałac przy Krakowskim Przedmieściu stał się oficjalną siedzibą prezydenta RP w 1994 r. Właśnie po raz kolejny zmienia lokatora. Jest tak ważny jak Biały Dom w Waszyngtonie i Pałac Elizejski w Paryżu. Te jednak nie są udostępniane do zwiedzania. (...)
Dawni lokatorzy
A w pałacu jest co zwiedzać. Przewodnicy (...), mający wyłączność na oprowadzanie wycieczek, mają zwykle godzinę, by pokazać niezwykłości pałacu, m.in.: Salę Rokokową, w której z portretów spoglądają m.in. Izabella z Czartoryskich Lubomirska; Salę Białą, w której prezydent spotyka się z głowami innych państw; Bibliotekę, w której toczyły się rozmowy w cztery oczy; Salę Rycerską z 30-kilogramową zbroją; Błękitną z najdłuższym stołem na 30 osób, i ogrody, o które dba specjalnie zatrudniony pałacowy ogrodnik.
Najdłużej, bo przez 144 lata mieszkali przy Krakowskim Przedmieściu Radziwiłłowie, którzy przejęli pałac w 1655 r. W 1705 r. w pałacu mieszkał król Stanisław Leszczyński, a dwa lata później zatrzymać się w nim miał car Piotr Wielki. Wybudował go wielki hetman koronny Stanisław Koniecpolski, który sławę zyskał, walcząc z Tatarami, Turkami, Szwedami i Kozakami.
Pałac Radziwiłłów przy Krakowskim Przedmieściu służył różnym imprezom publicznym. W latach 1791–1792 był miejscem obrad pierwszego polskiego stronnictwa politycznego – Zgromadzenia Przyjaciół Ustawy Rządowej 3 Maja. Tu, w nocy z 2 na 3 maja 1791 r., uchwalona została deklaracja posłów postępowych. 18 stycznia 1807 r. na przedstawienie sztuki „Andromeda”, napisanej przez Ludwika Osińskiego, z muzyką Józefa Elsnera, przybył sam Napoleon Bonaparte. W 1815 r. gościł car Aleksander I. Tu też po raz pierwszy publicznie wystąpił ośmioletni wówczas Fryderyk Chopin. W 1879 r. w Sali Kolumnowej mieszkańcy Warszawy mogli zobaczyć po raz pierwszy „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki.
Wiosną 1818 r. od Radziwiłłów nabył pałac ówczesny rząd Królestwa Polskiego, by był siedzibą Namiestnika. Korpus główny pałacu przeznaczono na apartamenty księcia Namiestnika, zaś oficyny boczne na biura i mieszkania urzędników.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.