Z apelem o podjęcie abstynencji alkoholowej zwrócił się dziś do Polaków bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Podczas konferencji prasowej w KAI, zorganizowanej pod hasłem „Trzeźwi – wolni – szczęśliwi” biskup stwierdził, że taki dobrowolny dar byłby piękną formą uczczenia nadchodzącej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Bp Bronakowski przypomniał, że uzależnienie od alkoholu jest w naszym kraju wielkim problemem społecznym. Dlatego, jak dodał, Kościół oczekuje od rządu i samorządu konkretnych działań antyalkoholowych, zwłaszcza ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu oraz jego reklamy. "Dostępność alkoholu na przykład na stacjach benzynowych budzi wielkie zdziwienie wielu obcokrajowców" - mówił łomżyński biskup pomocniczy.
Duchowny podkreślił, że w osobie kard. Wyszyńskiego, który zostanie beatyfikowany 7 czerwca, Polska zyskuje wielkiego orędownika w walce z alkoholizmem. Przypomniał, że Prymas wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.
Przypomnijmy, że z ogłoszonego 18 grudnia raportu CBOS wynika, że ponad połowa ankietowanych chciałaby całkowitego zakazu sprzedaży tzw. małpek a prawie 60 proc. jest za całkowitym zakazem reklamy alkoholu, w tym także piwa. Większość Polaków nie chciałaby jednak ani zwiększenia, ani zmniejszenia liczby całodobowych punktów sprzedaży alkoholu.
Komentując te dane bp Tadeusz Bronakowski mówił KAI: „Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że reklama alkoholu jest szkołą rozpijania narodu. To ona w dużej mierze ‘wychowuje’ ucząc pijackich postaw i przekonań. Nie bójmy się tego nazywać zbrodnią na polskich dzieciach i młodzieży ale też na osobach dorosłych, a więc na przyszłości naszej ojczyzny” – dodał Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.