Zaraźliwość ideologii

Myśl wyrachowana: Znieprawienie zaczyna się od produkcji ładnego opakowania na brzydkie rzeczy.

Wpadła mi w rękę wydana dawno temu „Encyklopedia XX wieku”. Pod datą 9 lutego 1993 r. trafiłem na notatkę zatytułowaną „Legalizacja eutanazji w Holandii”. Było tam napisane, że izba niższa parlamentu holenderskiego przyjęła ustawę legalizującą „skracanie cierpień nieuleczalnie chorych przez zadanie im śmierci”. I że to światowy precedens. „Dokonanie eutanazji zostało obwarowane licznymi warunkami, bez których spełnienia lekarz narażałby się na karę do 12 lat więzienia” – czytam. Tych warunków było konkretnie 28. Niektóre wymieniono: całkowicie dobrowolne żądanie pacjenta, wyrażone w pełni świadomie i powtórzone „stałe pragnienie śmierci”, pacjent musi być poinformowany o „alternatywie eutanazji” (ciekawe, o co chodzi – chyba o dalsze życie?), i chory, i lekarz muszą być przekonani, że cierpienia są „nieustanne, nie do zniesienia i beznadziejne”, opiekujący się pacjentem lekarz musi skonsultować się z innymi lekarzami, ma być zachowana dokumentacja… tratatata. Dziw, że opinii od proboszcza nie chcieli.

Ciekawa lektura, szczególnie gdy się ją porówna z późniejszymi doniesieniami o kolejnych etapach eutanazistowskiego dojrzewania. Każdego roku przybywało tych, którym „udzielono pomocy”, a liczby od razu szły w tysiące. „Liczne warunki” natychmiast poszły w kąt, a holenderskie prawodawstwo zaczęło się wzbogacać o nowe kategorie ludzi „uprawnionych” do zniknięcia spośród żywych: chorzy niezdolni wyrazić swojej woli z powodu zaburzenia stanu psychicznego, chore noworodki, alkoholicy, osoby w depresji…

Słychać było o nadużyciach, ale nie było słychać, żeby jakikolwiek lekarz został tam za to skazany.

Sytuacja ta pokazuje banalną w sumie prawdę, że zło zaakceptowane nie zadowoli się osiągniętym sukcesem, lecz będzie dążyć do zagarniania wciąż dalszych i dalszych obszarów. Sami widzimy, co się stało: „światowy precedens” stał się wzorcem i zaraza rozlała się na kolejne kraje. Scenariusz zawsze ten sam. Najpierw „dyskusja”, czyli łzawe kawałki o ludziach, którzy koniecznie muszą skorzystać z pomocy w samobójstwie. Potem zmiana prawa i nagle to, co zawsze było przestępstwem, cudownie przekształca się w cnotę.

W Polsce była już próba dokonania takiego cudu - konkretnie w 2013 roku, ale nie wypaliło. Balony próbne wypuszczała rządząca wtedy partia, a Jerzy Owsiak w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wspomniał o osobach z demencją i użalił się nad rodzinami, które takie choroby „degradują”.

„Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat. Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem – eutanazja dla mnie to pomoc starszym w cierpieniach” – powiedział wtedy lider WOŚP.

Znamienne: „Ja to tak rozumiem”. Wszelkie nieszczęścia ludzkości brały się z tego, że ktoś wpływowy swoje pomysły uznawał za lepsze od prawa naturalnego, czyli od niezmiennych zasad, których się nie dyskutuje. Prawo do życia jest jedną z nich. I teoretycznie wszyscy to prawo szanują. Coraz bardziej teoretycznie.•

SPROSTOWANIE: W oryginalnej wersji tekstu podałem błędnie, że wypowiedź Jerzego Owsiaka padła "niedawno". W rzeczywistości lider WOŚP wypowiedział te słowa w roku 2013 (później tłumaczył, że nigdy nie popierał eutanazji). Powyższy tekst został zmodyfikowany stosownie do stanu faktycznego. Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd. FK

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anonim (konto usunięte)
  23.01.2020 08:55
  Jest tylko jeden problem z tym prawem naturalnym. Często ratujemy życie wbrew naturalnemu porządkowi. Pewnie wielu z tych, co domagają się eutanazji nie miałoby by takiego problemu gdyby nie ich podtrzymywanie przy życiu za pomocą zdobyczy medycyny i wbrew naturalnym procesom śmierci.
 • Cogitare
  23.01.2020 11:18
  ll Wojna Światowa.Plaża w Normandii.Twój najlepszy kolega ma rozerwany brzuch przez granat.W rękach trzymie swoje wnętrzości i błaga Cię by skrócić mu cierpienie.Strzelisz mu w głowę?
 • MariaW
  23.01.2020 21:34
  Być może osoby wyrażające swe poparcie dla eutanazji nigdy osobiście nie opiekowały się osobą chorą. Osoby chore pragną opieki, a nie zabijania. I nie jest to tylko moja zdanie, ale również np. opinia jednego z ordynatorów oddziału udarów, gdzie pani profesor wyraźnie stwierdziła, że nie spotkała osoby, która chciałaby umrzeć. Innym koronnym przypadkiem jest pan Janusz Świtaj, który w 2007 r. prosił o eutanazję, a w 2013 r. rozpoczął studia, które ukończył obroną pracy magisterskiej.
  Osoby chore pragną, aby je ratować i to musimy im zapewnić z pomocą Bożą.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
rano
8°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »