Bp Damian Muskus OFM odwiedził społeczność muzułmańską w Krakowie. Hierarcha przekazał list metropolity krakowskiego, napisany z okazji XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce.
W spotkaniu, które odbyło się w Centrum Muzułmańskim w Krakowie, uczestniczyli także członkowie Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej z jej przewodniczącym ks. Łukaszem Kamykowskim i prowadzący stronę Islamista Blog Anna i Karol Wilczyńscy. Stronę muzułmańską reprezentowali mufti Ligi Muzułmańskiej RP Nedal Abu Tabaq oraz Tariq Al-Kubaisi, imam pracujący dla krakowskiej wspólnoty muzułmanów. Obecny był ponadto Kishan Manocha, obserwator OBWE, który zajmuje się wolnością religijną. W spotkaniu uczestniczyło także ok. 40 członków społeczności muzułmańskiej.
- Jako duchowy syn św. Franciszka odczytuję to wydarzenie w kluczu historycznego spotkania asyskiego Biedaczyny z sułtanem Malikiem al-Kamilem. To była jedna z pierwszych prób autentycznego dialogu między katolikami a muzułmanami. Święty pokazał, że możliwe jest braterstwo między wyznawcami różnych religii, a wzajemny szacunek to podstawa relacji - mówił po spotkaniu bp Muskus. - Chciałbym, aby łączyło nas umiłowanie dobra, abyśmy dawali wspólne świadectwo porozumienia mimo różnic, świadectwo otwarcia i zaangażowania w dialog, który prowadzi do solidarnego budowania pokoju. Bowiem brak dialogu, izolacja i jednostronne budowanie pokoju nie przynosi owoców dobra - dodał.
Na początku spotkania bp Muskus odczytał fragmenty listu abp. Marka Jędraszewskiego z okazji XX Dnia Islamu.
Mufti Ligi Muzułmańskiej podkreślał, że obchody tego dnia w Kościele katolickim to inicjatywa pionierska i przypomniał, że Liga Muzułmańska od 6 lat organizuje dzień chrześcijaństwa w centrach muzułmańskich i meczetach, a także dzień judaizmu.
Wśród gości spotkania był muzułmanin z Mozambku, który przyjechał do Krakowa na 2 tygodnie, by odwiedzić mieszkającego pod Wawelem syna. Mężczyzna współpracuje w Mozambiku z lokalnym biskupem. Zrobił selfie z bp. Muskusem, by pokazać swojemu biskupowi, że brał udział w wyjątkowym wydarzeniu.
Inicjatywa wyszła od A. i K. Wilczyńskich. - Chodziło nam o to, by pokazać muzułmanom, że Kraków to jest ich dom, że oni mogą czuć się tu bezpiecznie i że katolicy nie chcą ich krzywdzić - wyjaśnia K. Wilczyński, który jest dziennikarzem i członkiem Rady Dialogu AK.
To była pierwsza w historii wizyta biskupa w centrum muzułmańskim w Krakowie. - To niewątpliwie przełom, ale jego ranga zależy od dalszych posunięć Kościoła - ocenia K. Wilczyński. - Można wiele zdziałać. Mam nadzieję, że Kościół zacznie proponować inicjatywy dialogu nie tylko w przestrzeni świątyń, ale także w miejscach, gdzie żyje wspólnota muzułmańska - podkreśla.
W Krakowie mieszka ok. 2-2,5 tys. muzułmanów. Ok. 200 osób uczestniczy w piątkowych modlitwach, które odbywają się w tutejszym centrum islamskim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.