USA: Walka o życie ludzkich embrionów

Szerokim echem, mimo okresu urlopowego, odbiła się sentencja sędziego federalnego Royce’a Lambertha z Waszyngtonu z 23 sierpnia. W trybunale stołecznego dystryktu Kolumbii zakwestionował on finansowanie ze środków publicznych badań nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z ludzkich embrionów, na co zezwoliła już w zeszłym roku administracja prezydenta Baracka Obamy

Za prezydentury George’a Busha było ono zablokowane. Sędzia Lamberth uzasadnił swój wyrok faktem, że badania te wiążą się z niszczeniem ludzkich embrionów. Został on dobrze przyjęty przez obrońców życia, tak w Stanach Zjednoczonych, jak poza ich granicami. Emerytowany prezes Papieskiej Akademii „Pro Vita”, bp Elio Sgreccia, powiedział 24 sierpnia, że takiej decyzji należało już dawno oczekiwać. Chodzi przecież o embriony, które są żywymi istotami ludzkimi.

Jakie znaczenie ma sentencja amerykańskiego sędziego federalnego? Radio Watykańskie zapytało o to prof. Lucio Romano, prezesa Stowarzyszenia Scienza e Vita, które zrzesza zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące.

„Sentencja ta ponownie zwraca uwagę światowej opinii publicznej na to, że badania wiążące się z niszczeniem ludzkich embrionów nie są moralnie godziwe powiedział prof. Romano. – By móc czerpać komórki macierzyste z ludzkiego embriona, konieczne jest oczywiście zabicie go. A to każe zapytać o godziwość takiego działania, zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i antropologicznego, a w dalszej refleksji również naukowego. Natomiast badania nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z organizmów dorosłych, a więc nie wiążące się z niszczeniem życia, są już bardzo zaawansowane i zaczynają przynosić pierwsze wyniki. Wystarczy zapoznać się z bibliografią naukową w prestiżowych czasopismach, by zobaczyć, że najwięcej rezultatów osiąga się właśnie dzięki dorosłym komórkom macierzystym. Badania nad komórkami pochodzącymi z embrionów zaczęto później, a przede wszystkim stawiają one bardzo poważny problem natury etycznej. Nie można przecież traktować ludzkiego embriona jak przedmiotu, podczas gdy jest on w rzeczywistości podmiotem” – powiedział włoski naukowiec.

Mimo jednak tych obiektywnych faktów obecna administracja USA chce niestety doprowadzić do uchylenia wyroku waszyngtońskiego sędziego. Prezydent Obama przebywa na wypoczynku w swej letniej rezydencji, ale zastępca rzecznika Białego Domu Bill Burton poinformował, że rozważane są już kroki, by ponownie odblokować finansowanie badań nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów. Rzecznik amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości zapowiedział odwołanie się od sentencji. Ostatnie słowo w tej sprawie może należeć do Kongresu Stanów Zjednoczonych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
29°C Czwartek
noc
wiecej »