Wybór ubezpieczenia na życie nie należy do łatwych. Ciężko również przewidzieć, na jakie sytuacje dobrze będzie się zabezpieczyć. Jest jednak jeden punkt w ubezpieczeniu na życie, z który z pewnością się nie ucieszysz. To ankieta medyczna i badanie lekarskie, od których zależy wysokość płaconej składki.
Po co właściwie jest badanie lekarskie, z jakich innych opcji możesz skorzystać, czy istnieje polisa bez badań lekarskich? Jeśli zastanawiasz się nad tym, to poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania.
Badania lekarskie w polisie na życie o ocena ryzyka
Ubezpieczenie na życie możesz kupić z reguły między 18 a 70 rokiem życia. Tak szeroki przekrój wieku sprawia, że inne ryzyko zachorowania dotyczy studenta i emeryta.
Nie zmienia to jednak faktu, że mając lat 20, 30, 40 – możesz mieć określone problemy zdrowotne, które zwiększają ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci. Przykładowo: nieleczone wrzody żołądka mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji, w tym również do choroby nowotworowej. Zatajenie swojego stanu zdrowia podlega pod wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczeniowej – co oznacza, że jeśli cierpisz na problemy kardiologiczne, ryzyko zawału serca jest zdecydowanie wyższe, a o tym powinien wiedzieć ubezpieczyciel.
Ważne jest zatem, żebyś podał ubezpieczycielowi pełen obraz swojego stanu zdrowia. Dzięki temu firma ubezpieczeniowa będzie w stanie ocenić ryzyko zachorowania oraz śmierci i dostosuje ofertę polisową. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której z powodu wyłączenia odpowiedzialności nie otrzymasz należnego świadczenia.
Stan zdrowia jest ważny, ponieważ wpłynie on na ostateczną cenę składki. Możesz oczywiście z pomocą kalkulatora ubezpieczeniowego na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator obliczyć cenę składki, jednak gdy okaże się, że od lat poważnie chorujesz – przewidywana kwota składki może ulec zmianie.
Nie każda firma ubezpieczeniowa wymaga od razu badań lekarskich. Najpierw wystarczy wypełnić ankietę medyczną, którą udostępnia agent. Dopiero gdy któraś z odpowiedzi w ankiecie wzbudzi podejrzenia ubezpieczyciela, zostaniesz skierowany na badanie lekarskie w celu potwierdzenia przypuszczeń.
Czy warto kupić polisę bez badań lekarskich?
Istnieje również inne rozwiązanie, jakim jest ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich. Ankieta medyczna jest tu ograniczona do kilku ogólnych pytań o stan zdrowia.
Polisa na życie bez badań lekarskich oferuje zdecydowanie inny model ochrony. W przypadku standardowej polisy możesz wybrać konkretną sumę ubezpieczenia, na jaką chcesz się zabezpieczyć, dowolne umowy dodatkowe, by zwiększyć zakres swojej ochrony, jak również wybrać czas trwania umowy.
W przypadku polisy bez badań lekarskich możesz otrzymać gotowy produkt, z ograniczonym zakresem ochrony i umową dożywotnią. Do tego rodzaju ubezpieczenia może podejść każdy, bez względu na to czy cieszy się dobrym zdrowiem, czy jest bardzo poważnie chory. Ubezpieczyciel podejmuje zatem wysokie ryzyko, a co za tym idzie – obniża sumę ubezpieczenia oraz inne możliwości.
Podsumowując – jeżeli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia na życie bez badań lekarskich – nie licz na wysokie odszkodowania i szeroki zakres ochrony. Warto, żebyś zastanowił się czy jest to korzystne rozwiązanie. Z całą pewnością przy wyborze polisy ważną rolę gra wysokość składki, a ta może wydawać się atrakcyjna w przypadku polis bez konieczności badania lekarskiego, jednak – czasem wystarczy, żebyś zainwestował nieco więcej, byś mógł korzystać z dobrej jakości ubezpieczenia.
Artykuł sponsorowany
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.