„Kościoła nie należy postrzegać jako stronnictwa politycznego. Pragnie on jedynie przedstawić swe stanowisko w sprawie tego, co dotyczy prawa moralnego i nauczania społecznego” – stwierdził abp Agostino Marchetto
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących w wypowiedzi dla agencji I Media odniósł się do francuskich reakcji na słowa Ojca Świętego, który w minioną niedzielę pozdrawiając Francuzów przypomniał powołanie wszystkich ludzi do zbawienia. Podkreślił, że jest to również wezwanie do otwarcia, wzorem Chrystusa, na ludzi każdej narodowości i języka. Zachęcił przy tym rodziców, by wychowywali dzieci „do powszechnego braterstwa”. Słowa Ojca Świętego odczytano w kontekście przymusowej repatriacji z Francji do Bułgarii i Rumunii ponad 200 Cyganów, którą przeprowadził w zeszłym tygodniu rząd prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego.
„Kiedy stajemy w obronie praw człowieka, przypominamy o poszanowaniu godności osoby, zwłaszcza zaś kobiet i dzieci nie prowadzimy działalności politycznej, lecz duszpasterską”- stwierdził abp Marchetto. Jego zdaniem prześladowanie, którego ofiarami padają dziś Romowie to rodzaj nowego Holokaustu. Zaznaczył, że Kościół z pełnym szacunkiem prezentuje jedynie swój punkt widzenia w zakresie tego wszystkiego, czego dotyczy prawo moralne i nauka społeczna Kościoła.
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących podkreślił, iż moralność dotyczy nie tylko kwestii seksualności, aborcji, czy legalizacji związków homoseksualnych – ale człowieka w całej jego pełni. „Nie chcemy wchodzić w dyskusje polityczne, ale jesteśmy za sprawą człowieka, a zwłaszcza tych, którzy w danym momencie najbardziej cierpią i którym należy udzielić pomocy, aby przezwyciężyli istniejące trudności. W obliczu decyzji rządu francuskiego o podjęciu zburzenia obozów cygańskich i deportacji całych wspólnot Romów abp Marchetto wyraził przekonanie, że wydalenia nie mogą być kolektywne. „Trzeba dostrzec różne sytuacje i nie można całej grupy ludności obarczać winą za naruszenie prawa, którego dopuścili się jedynie nieliczni” – powiedział agencji I-Media abp Agostino Marchetto.
Jak donosi agencja AFP kwestia stosunku do mniejszości ma być przedmiotem planowanych na najbliższe dni rozmów przewodniczącego episkopatu Francji, kard. André Vingt-Trois z ministrem spraw wewnętrznych, Brice Hortefeux. Wczoraj arcybiskup Paryża skrytykował agresywny język debaty politycznej odnośnie do problemu rządowej polityki bezpieczeństwa.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.