Zielona Góra profilaktycznie odwołuje imprezy masowe i prosi o spokój

- Po konsultacjach z wojewodą podjęliśmy decyzję, że wszystkie imprezy masowe, które są zaplanowane w najbliższych dwóch tygodniach zostaną odwołane. Jest to element zapobiegania - podkreślił Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Rano 4 marca cały kraj obiegła informacja o tym, że w zielonogórskim szpitalu leży pacjent zarażony koronawirusem. Prezydent miasta odwołał imprezy masowe na dwa tygodnie i uspokaja, że miasto jest bezpieczne.

– Po konsultacjach z wojewodą podjęliśmy decyzję, że wszystkie imprezy masowe, które są zaplanowane w najbliższych dwóch tygodniach zostaną odwołane. Jest to element zapobiegania. Jak państwo wiecie ta osoba, która została zarażona, przyjechała z Niemiec właśnie z imprezy masowej. Uważamy, że lepiej zapobiegać takim wydarzeniom, niż prowokować los – zaznaczył prezydent Janusz Kubicki.

– Na dzień dzisiejszy nie ma konieczności przeprowadzania kwarantanny u kogokolwiek z mieszkańców miasta. Cały czas jesteśmy w kontakcie ze służbami wojewody i ministra zdrowia, bo to rząd nadaje ton i jest odpowiedzialny na terenie całego kraju za koordynację działań związanych z pojawieniem się koronawirusa w Polsce – dodał.

Prezydent zauważył, że koronawirus jest chorobą podobną do grypy. – Ciężki przebieg występuje zwłaszcza u osób starszych. Powinny unikać dużych skupisk. Jeżeli poczują się gorzej, to w pierwszej kolejności powinny zgodnie z zaleceniami ministra oraz sanepidu zadzwonić do lekarza rodzinnego i diagnozować się przez telefon – zaznaczył Janusz Kubicki.

– Nie ma powodów do paniki, do wzmożonych zakupów, dostawy są zapewnione i nie ma z tym żadnego problemu. Te działania, które prowadzimy, mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa – dodaje.

W trakcie konferencji prasowej prezydent Janusz Kubicki przypomniał, że pacjent przywieziony do zielonogórskiego szpitala nie jest mieszkańcem Zielonej Góry, ale został przywieziony do szpitala transportem sanitarnym.

Obecny na konferencji przewodniczący Rady Miasta Piotr Barczak podkreślił, że musimy być ostrożni, ale równie ważne jest to, żebyśmy nie robili wielkiej paniki: – Nie podgrzewajmy atmosfery wokół siebie. Nie potrzeba tego, żeby matka przestała nagle przytulać swoje dziecko, bo ono zakasłało. Natomiast jeśli mąż przyjechał z zagranicy i ma typowe objawy, to lepiej zastosować się do procedur.

Po południu komunikat wydał też Urząd Marszałkowski:

"W związku z wykryciem zakażenia koronawirusem w województwie lubuskim, Zarząd Województwa Lubuskiego, a także Miasto Zielona Góra oraz Miasto Gorzów podejmują wspólną, skoordynowaną decyzję o wstrzymaniu na 14 dni wszystkich imprez z udziałem publiczności, organizowanych przez miasta, województwo i jednostki podległe. Mieszkańców województwa prosimy o zachowanie spokoju i przestrzeganie zasad higieny. Apelujemy także do jednostek samorządu o podjęcie podobnych działań w odniesieniu do swoich jednostek!

Z prośbą do premiera o wprowadzenie zakazu organizacji imprez masowych i odwołanie tych, które zostały już zaplanowane, zwrócił się Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Czy to na podstawie decyzji administracyjnych, czy też z woli samych organizatorów mogą być odwoływane konferencje, imprezy sportowe czy koncerty".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
4°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
3°C Piątek
dzień
wiecej »