Polski prezydent rozpoczął wizytę we Francji

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w czwartek wizytę w Paryżu, gdzie ma omawiać perspektywy współpracy Polski i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Wizytę we francuskiej stolicy wypełnią polskiemu prezydentowi spotkania z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Bernardem Accoyer oraz premierem Francois Fillonem.

"Paryż i Berlin to kraje Trójkąta Weimarskiego, z którymi chcemy coraz bliżej współpracować. Prezydent chce zaprosić kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na szczyt do Polski na przełomie roku 2010 i 2011" - powiedział jeszcze przed wyjazdem Komorowskiego do Brukseli, Paryża i Berlina minister w prezydenckiej kancelarii odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe, Jaromir Sokołowski.

Podkreślał, że Trójkąt jest tak ważny dla prezydenta, bo tam Polska może przedstawiać swoje pomysły i liczyć na wdrożenie ich w całej UE, jeśli uda się przekonać do nich Paryż i Berlin.

Sam Komorowski mówił w środę w Brukseli, że będzie działał na rzecz ożywienia forum współpracy Polski, Niemiec i Francji. "Polska proponuje, aby ożywić Trójkąt Weimarski, który sprawdził się w czasie naszych zabiegów o członkostwo w Unii Europejskiej. Potem trochę to słabo funkcjonowało, ze względu na niekoniecznie mocne zaangażowanie, także strony polskiej. Dzisiaj widać, że Trójkąt Weimarski ożywa głównie jako miejsce, gdzie można wyjaśniać wiele kwestii i uzgodnień, np. w zakresie polityki wschodniej" - podkreślał prezydent.

W trakcie spotkania ministrów obrony państw Trójkąta Weimarskiego w Wieliczce w 2006 roku zgodzono się co do potrzeby utworzenia w perspektywie 2013 roku wspólnej Grupy Bojowej UE. W tym samym roku szefowie sztabów państw Trójkąta Weimarskiego ustalili, że Weimarska Grupa Bojowa UE (EU Weimar Battlegroup) będzie gotowa do objęcia dyżuru w pierwszej połowie 2013 r.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta. Oficjalnym powodem była choroba, nieoficjalnie pojawiały się informacje, że polski prezydent odwołał spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  18°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  wiecej »