Benedykt XVI przyjął w czwartek na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Izraela Szimona Peresa. Watykan poinformował o wyrażonych podczas spotkania nadziejach na porozumienie w związku z rozpoczętymi w stolicy USA rozmowami na temat Bliskiego Wschodu.
Po 40 minutowej audiencji u papieża oraz rozmowach Peresa z sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique'em Mambertim watykańskie biuro prasowe podało:
"W związku ze wznowieniem bezpośrednich kontaktów między Izraelczykami i Palestyńczykami, zaplanowanych na dziś w Waszyngtonie, wyrażono nadzieję na to, że pomogą one w osiągnięciu porozumienia, szanującego słuszne aspiracje obu narodów oraz zdolnego do zaprowadzenia trwałego pokoju w Ziemi Świętej i w całym regionie".
"Ponownie potępiono wszelkiej formy przemocy i podkreślono potrzebę zagwarantowania wszystkim mieszkańcom obszaru lepszych warunków życia" - ogłosił Watykan.
W komunikacie mowa jest również o tym, że tematem rozmów była obecność wspólnot katolickich w Ziemi Świętej oraz ich wkład "na rzecz dobra wspólnego społeczeństwa także poprzez szkolnictwo katolickie".
Prezydent Peres wręczył papieżowi menorę z osobistą dedykacją. Na wykonanym ze srebra świeczniku widnieje następujący napis: "Jego Świątobliwości papieżowi Benedyktowi XVI, pasterzowi, który stara się prowadzić nas na pola błogosławieństw i na pola pokoju, z wielkim szacunkiem Szimon Peres, prezydent państwa Izrael" .
Spotkanie papieża z izraelskim prezydentem zbiegło się w czasie z rozpoczętymi w Waszyngtonie z inicjatywy prezydenta USA Baracka Obamy rozmowami na temat pokojowego uregulowania sytuacji na Bliskim Wschodzie.
W ich trakcie dojdzie do pierwszego od dwóch lat bezpośredniego spotkania premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.