Stanowisko ws. zniszczenia krzyży

Powtarzające się akty wandalizmu - zniszczenia krzyży znajdujących się na Wzgórzu Trzech Krzyży w Przemyślu - zostały uznane przez tamtejszą Kurię Metropolitalną za działania celowe i zaplanowane.

Do ataku na krzyże doszło dwukrotnie. Najpierw w drugiej połowie sierpnia zniszczono największy z krzyży znajdujących się na wzgórzu, a w piątek rano pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej odkryli, że drugi z nich został ucięty i pozostawiony na ziemi. Sprawców obu tych czynów do tej pory nie ustalono.

Publikujemy treść oświadczenia Kurii Metropolitalnej w Przemyślu:

Kuria Metropolitalna w Przemyślu z ubolewaniem przyjęła wiadomość o kolejnym, mającym miejsce w naszym mieście, akcie wandalizmu wobec świętego znaku krzyża. Czyn ten, tym bardziej, że dokonany w noc poprzedzającą I piątek miesiąca, jest bez wątpienia działaniem celowym i zaplanowanym. Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie służby podejmą zdecydowane działania zmierzające do wykrycia sprawców, godzących w uczucia religijne katolików. Naszą odpowiedzią będzie głębszy, także zewnętrzny akt modlitwy wynagradzającej. Zachęcając do niej zarówno poszczególnych wiernych, jak i wspólnoty parafialne, ponawiamy zaproszenie na nabożeństwo drogi krzyżowej w dniu 14 września. Początek o godz. 19.00, przy parkingu obok Cmentarza Głównego, przy ul. Słowackiego w Przemyślu.

ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz kurii

«« | « | 1 | » | »»
 • Cornell
  05.09.2010 10:53
  wandalizm...
  oburza nas wtedy kiedy łamią i niszczą krzyże. zwracamy uwagę, ponieważ to działa na wyobraźnie i wzmaga niezadowolenie katolików.
  nasz rząd nie odnosi się do żadnej z inicjatyw czy to unijnych planów, czy walki na Krakowskim Przedmieściu...po prostu nie mają stanowiska, chociaż większość z polityków opowiada się, że są chrześcijaninami (m.in. "nasz" prezydent).
  Jedna z posłanek chce likwidacji krzyży z miejsc publicznych. Oceniła, że ich obecność w szkołach "jest niezgodne z polską konstytucją". Czy to nie jest aktem wandalizmu?
  Ktoś powie, że to mocno przesadzone. Być może.
  Powyższy cytat to wypowiedź p.Joanny Senyszyn z partii Sojusz Ledwo Dyszy (:P). No bez przesady, nie jest tak źle z nią! Skoro poparcie dla SLD oscyluje mniej więcej 10% aktywnych wyborców...wydaje mi się, że głównie polaków, chrześcijan? czyż nie?
  Boże błogosław Polskę! Daj mądrość narodowi, aby ludzie (w tym chrześcijanie)nie ulegali złudnym obietnicom, a trzeźwo oceniali plany ludzi reprezentujących nasz kraj.
 • kazek178
  05.09.2010 12:21
  Wandalizm należy oczywiście potępić! Może też warto się zastanowić, czy oblepianie krzyżami każdego wzgórza, skrzyżowania, zakrętu i rozwidlenia dróg nie prowadzi do dewaluacji tego symbolu i wywoływania przesytu krzyżomanią?
 • ksiadzmar
  05.09.2010 21:39
  Dobrze, że jest taka reakcja Kurii, że będzie Droga Krzyżowa wynagradzająca, może rzeczywiście ludzie wreszcie przejrzą,że to nie są przypadkowe działania, to już jest otwarta walka z chrześcijaństwem, bowiem dla nas wierzących krzyż jest symbolem miłości Boga do człowieka i znakiem zbawienia. Bez krzyża nie ma chrześcijaństwa, bez krzyża nie będzie Polski i Polaków. Tylko pod tym znakiem odnajdujemy naszą tożsamość narodową. Szatan nienawidzi krzyża i toczy o niego ciągłą walkę, która ostatnio przybiera na sile. Brakuje nam męża stanu po stronie Kościoła jak i narodu, takiego który powie dobitnie, że kto walczy z krzyżem to walczy z Bogiem samym. Wspaniały artykuł na temat krzyża polecam Ks. Posackiego http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100827&typ=my&id=my11.txt
 • +antysmok
  07.09.2010 08:17
  Najlepiej wyznaczyć nagrodę za informację o sprawcy (cach).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »