W dniach 8-11 września w siedzibie ekumenicznej Wspólnoty z Bose koło Turynu we Włoszech odbywa się XVIII Międzynarodowa Konferencja Ekumeniczna o Duchowości Prawosławnej nt. „Komunia i samotność”.
Radość z jej zorganizowania wyraził papież Benedykt XVI. W przesłaniu wysłanym w jego imieniu przez kard. Tarcisio Bertone, Ojciec Święty podkreśla, że tematyka konferencji jest bardzo aktualna z punktu widzenia duszpasterskiego i kulturowego. Wzywa uczestników spotkania do „kontemplacji Jezusa Chrystusa, doskonałego wzoru harmonii między komunią i samotnością”.
Przesłania nadesłali także m.in. prawosławni patriarchowie Konstantynopola i Moskwy. Bartłomiej I wskazał, że „samotność i cisza” uczą nas „dobrego sposobu wchodzenia w relację i życia w komunii z innymi”. Cyryl I natomiast zaznaczył, że „zarówno samotność i oddalenie od świata, jak też otwarcie na komunię z bliźnim powinny być zawsze uważane za praktyki duchowe niezbędne na drodze zbawienia”. Podkreślił, że „sam Zbawiciel dał nam przykład harmonijnej więzi między życiem wspólnotowym i samotnością, gdy głosząc ze swymi uczniami Ewangelię, oddalał się na miejsce pustynne na modlitwę osobistą”.
Organizowane od 1993 r. we współpracy z Kościołem prawosławnym konferencje w Bose są miejscem dialogu między wschodnią i zachodnią tradycją chrześcijaństwa. W tym roku oprócz zakonników, księży i świeckich po raz pierwszy głos zabierają liczni biskupi i metropolici, m.in. znany teolog i pisarz prawosławny, metropolita Kallistos (Ware) oraz przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion (Ałfiejew), a także o. Michel Van Paris, były opat w Chevetogne w Belgii.
Wspólnotę z Bose założył w 1965 r. student ekonomii Enzo Bianchi. Obecnie liczy ona ok. 80 osób, mężczyzn i kobiet, katolików i ewangelików. Jest w niej pięciu księży i jeden pastor. Sam założyciel i przeor pozostał zwykłym bratem zakonnym. Choć uznana kanonicznie przez miejscowego biskupa, ze względu na swój międzywyznaniowy charakter Wspólnota Monastyczna z Bose nie jest katolickim zgromadzeniem zakonnym.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.