O sensie krzyża i niebezpieczeństwach wynikających z jego deformacji mówił kard. Józef Glemp do uczestników VIII Kongresu Teologów Polskich w Poznaniu. Kongres potrwa do 16 września.
Prymas-senior przewodniczył 14 września – drugiego dnia kongresu teologów – porannej Mszy św. sprawowanej w archidiecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.
„W naszych refleksjach teologicznych staramy się wgłębiać w Słowo objawione, by ukazać te prawdy, które są między sensem, a bezsensem w życiu ludzkim, biorąc to życie zawsze pod kątem drogi do zbawienia” – podkreślił w homilii kard. Glemp. We współczesnym świecie obserwujemy właśnie „jakby miotanie się między dwoma skrajnościami: sensem, a bezsensem”.
Prymas-senior nawiązując do obchodzonego dzisiaj w liturgii święta Podwyższenia Krzyża Świętego zwrócił uwagę, że to „krzyż jest kluczem do rozwiązywania rzeczy beznadziejnych”, przyznając, że bez krzyża, który jest symbolem cierpienia, jak i zwycięstwa Chrystusa, „nie potrafimy sobie ułożyć naszego życia religijnego i teologicznego”.
Kard. Józef Glemp przypomniał również teologom, że zasadniczym sensem krzyża jest chwała Boża. „Jeśli odmienia się sens krzyża, jeśli chce się włożyć w niego jakieś ludzkie interesy czy ludzką chwałę, to wtedy następuje «zwichnięcie» tej właściwej idei, sensu, który nadaje mu Jezus Chrystus i w który my się włączamy” – wyjaśnił prymas-senior.
Jednocześnie kaznodzieja podkreślił, że to właśnie tajemnica Chrystusowego krzyża ukazuje pełny sens współczesnego świata i życia człowieka. Natomiast jako drogę do odkrywania tego sensu wskazał on połączenie modlitwy z wysiłkiem dążenia do dobra.
Odbywający się w Poznaniu VIII Kongres Teologów Polskich potrwa do 16 września. Zorganizowany został przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod hasłem „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”, a tematem obrad jest teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka. Swój udział w kongresie zapowiedziało blisko trzystu teologów reprezentujących wszystkie wydziały teologiczne w Polsce oraz goście z zagranicy.
Dzisiaj, w drugim dniu obrad kongresu, uczestnicy kongresu będą mogli posłuchać wykładu bp. prof. Marka Jędraszewskiego z UAM w Poznaniu pt. „Ogrom cierpienia współczesnego człowieka, a istnienie Boga”. Natomiast ks. prof. Paweł Botkiewicz z tej samej uczelni, poruszy w swoim wystąpieniu m.in. zagadnienie władzy człowieka nad życiem i związane z tym kwestie eutanazji, aborcji i klonowania.
Z kolei o sensie ludzkiej egzystencji mówić będą ks. dr hab. Witold Kawecki z UKSW w Warszawie i ks. prof. Tadeusz Dola z UO. Sesję plenarną zakończy tego dnia wystąpienie ks. prof. Mariana Ruseckiego z KUL poświęcone chrześcijaństwu w kontekście współczesnego pluralizmu religijnego. Natomiast podczas sesji popołudniowej teolodzy spotkają się w grupach dyskusyjnych, w których będą omawiali zagadnienia poruszone przez prelegentów podczas wykładów.
Kongres zdaniem organizatorów, ma przekonać szerszy krąg słuchaczy, że teologia Kościoła może zaproponować człowiekowi pełną i przekonującą wizję jego życia w dzisiejszym świecie. Stanowić będzie on także okazję zaprezentowania najnowszych kierunków badawczych w teologii polskiej. Dokładny plan obrad kongresowych można znaleźć na www.kongresteologow.pl.
Kongresy Teologów Polskich odbywają się co kilka lat, poprzedni miał miejsce w Lublinie w 2004 r. Spośród dotychczasowych kongresów sześć odbyło się na KUL, a jeden w klasztorze cystersów w Mogile. Jak powiedział KAI ks. prof. Jan Szpet, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, w tym roku po raz pierwszy gospodarzem kongresu teologów polskich jest uczelnia świecka.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.