La Strada kończy 15 lat

Brak możliwości legalnej i bezpiecznej migracji, zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą oraz brak ochrony nielegalnych pracowników powodują, że zjawisko handlu ludźmi jest wciąż poważnym problemem - przekonuje organizacja La Strada, która działa od 15 lat.

La Strada International, Europejska Sieć Zapobiegania Handlowi Ludźmi w Europie Środkowej i Wschodniej, obchodzi 15-lecie istnienia. Od chwili powstania - w 1995 r. - rozrosła się z niewielkiego projektu trójki partnerów - Holandii, Polski i Czech do niezależnego międzynarodowego stowarzyszenia, którego organizacje członkowskie mają siedziby także na Białorusi, Ukrainie, w Bułgarii, Macedonii i Mołdawii.

W swojej działalności La Strada kieruje się przede wszystkim poszanowaniem praw człowieka, co - jak podkreśla - wymaga udzielenia bezwarunkowego wsparcia i pomocy ludziom pokrzywdzonym i sprzeciwienia się takim środkom zwalczania handlu ludźmi, które godzą w prawa człowieka. Zwłaszcza w stosunku do osób, zwykle cudzoziemców, które są krzywdzone za sprawą restrykcyjnej polityki migracyjnej - przebywają w zamkniętych schroniskach, są zmuszane do współpracy z policją czy aresztowane podczas najazdów na domy publiczne.

Polityka zwalczania handlu ludźmi powinna się skupiać także na jego przyczynach, a nie tylko na skutkach. Jako przyczyny La Strada wskazuje biedę, nierówność płci, przemoc i dyskryminację w kraju pochodzenia, brak możliwości legalnej i bezpiecznej migracji, ze względu na restrykcyjną politykę migracyjną, zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą, przyzwolenie na wyzysk oraz brak ochrony nielegalnych pracowników.

Organizacja przekonuje, że aby skuteczniej walczyć z handlem ludźmi, potrzeba bardziej tolerancyjnej i bardziej elastycznej polityki imigracyjnej, a także zliberalizowania przepisów prawa pracy. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na ochronę pracy w tych branżach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia pracy przymusowej. Także usługi zwykle świadczone w ramach pracy nieformalnej i nieuregulowanej (np. sprzątanie, opieka) powinny podlegać ochronie praw pracowniczych - aby się upewnić, że wszyscy pracownicy cieszą się tymi samymi prawami. Wszystkie kraje, a w szczególności te, które mają największy odsetek imigracji zarobkowej, powinny ratyfikować i wprowadzić w życie Konwencję Ochrony Pracowników - Imigrantów i ich Rodzin.

La Strada International (LSI) prowadzi zarówno krajowe programy bezpośredniej pomocy ofiarom handlu ludźmi, jak i pracę profilaktyczną z grupami ryzyka. Ponadto realizuje międzynarodowe działania promujące politykę zapobiegania handlowi ludźmi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »