Alternatywą dla oaz rodzin będą rekolekcje domowe.
Z powodu epidemii rekolekcje wakacyjne Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie w Polsce zostały odwołane. Co roku uczestniczy w nich kilkadziesiąt tysięcy osób.
W specjalnym liście, małżonkowie odpowiedzialni za DK, napisali, że tegoroczne rekolekcje wakacyjne dla małżeństw nie mogą się odbyć. "Biorąc pod uwagę wszelkie argumenty, opinie specjalistów, różnego rodzaju prognozy, a także przypatrując się metodzie rekolekcji, które przeżywamy w ruchu oraz specyfice oaz rodzin".
Przeczytaj też komentarz: Mało nas?
Podejmując tą decyzję wzięto pod uwagę sytuację wielu rodzin. Wspomniano o konieczności opieki nad starszymi rodzicami, przesunięciu terminów egzaminów i rekrutacji do szkół średnich, kwestiach zawodowych związanych z wykorzystanym w czasie epidemii urlopem, oraz zmianami zarobków.
Odpowiedzialni za DK w liście przypomnieli, że podstawowa praca formacyjna w ramach Domowego Kościoła odbywa się w małżeństwie i rodzinie, w codzienności. "To powoduje, że niemożność przeżycia jednego z zobowiązań nie zamyka nam drogi formacyjnej w ruchu".
Podkreślili, że rekolekcje online nie są alternatywą, ponieważ ich specyfika w Ruchu Światło-Życie zakłada doświadczenie spotkania w realnej wspólnocie i nie można tego przenieść w całości do przestrzeni wirtualnej. Zamiast tego zaproponowano rekolekcje domowe. "Wiele elementów, które przeżywamy na rekolekcjach, możemy przenieść do naszych domów i przeżyć je w gronie małżeńskim i rodzinnym".
"Każdy z nas jest animatorem we własnej rodzinie, co tak bardzo uwidoczniło się w tym szczególnym czasie, gdy musieliśmy podejmować w odpowiedzialności decyzje dotyczące naszego życia codziennego i życia wiary w niecodziennych warunkach - napisali animatorzy oazy rodzin. - Tym bardziej więc podejmijmy wysiłek takiego przeżycia czasu wakacji, by miał on także wymiar formacyjny".
W liście odpowiedzialni za DK zaapelowali, by rodziny dbały w tym czasie szczególnie o wzajemne relacje. "Jeżeli nawet nie uda się gdzieś wyjechać w gronie rodziny, wykorzystajmy możliwość spacerów w najbliższej okolicy, wspólnej zabawy czy posiłków. Dajmy dzieciom okazję do podzielenia się, czym żyją, jak postrzegają nas, jako rodziców, jakie mają obawy i jakie przeżywają radości, nie zapomnijmy przy tym sami się również podzielić swoim patrzeniem na dzieci. Podziękujmy sobie wzajemnie za sprawy proste i oczywiste, za które być może nigdy sobie nie dziękowaliśmy".
Domowy Kościół powstał w roku 1973 roku. Obecnie gałąź rodzina Ruchu Światło-Życie liczy ok. 44 tys. członków, w tym jest 4 tys. 652 kręgów, z czego 473 to kręgi istniejące poza granicami Polski. Najwięcej jest ich w diecezji katowickiej, warszawskiej i krakowskiej.
Wspólnoty Domowego Kościoła istnieją obecnie w dwudziestu państwach, w tym m.in.: w Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Francji, Szwecji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Włoszech, na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Kazachstanie czy w Stanach Zjednoczonych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.