Rząd Ukrainy zaakceptował w środę memorandum, dotyczące współpracy z amerykańską firmą w sprawie dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. Dokument przewiduje też rozwój infrastruktury gazowej między Ukrainą i Polską - przekazał deputowany Ołeksij Honczarenko.
Portal Ekonomiczna Prawda zaznacza, że taki projekt infrastrukturalny mógłby być częściowo sfinansowany przez USA i UE.
Stroną memorandum są ukraiński rząd i firma Louisiana Natural Gas Exports. Zgodnie z dokumentem, którego zdjęcia zamieścił w serwisie Telegram deputowany Europejskiej Solidarności Ołeksij Honczarenko, dostawy miałyby obejmować 5,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie, a projekt byłby obliczony na co najmniej 20 lat.
"Memorandum nie tworzy zobowiązań prawnych i stanowi jedynie deklarację intencji" - podkreślono w dokumencie.
P.o. ministra energetyki Olha Busławec zaznaczyła, że projekt "przewiduje zbadanie możliwości dywersyfikacji ścieżek dostaw gazu ziemnego poprzez długoterminowe dostawy skroplonego gazu i rozwoju transgranicznej gazowej infrastruktury Ukrainy i UE".
Jak przypomina Ekonomiczna Prawda, w marcu wiceminister energetyki Konstiantin Czyżyk ogłosił, że Waszyngton i Kijów uzgodniły dostawy na Ukrainę skroplonego gazu przez terminale w Polsce w objętości 6-8 mld metrów sześciennych rocznie. Jak dodał, następnie gaz miałby być transportowany do krajów europejskich przez hub powstały na bazie ukraińskich podziemnych magazynów gazu.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.