Dalajlama XIV przyjedzie do Wrocławia

Wykład o solidarności oraz spotkanie z młodzieżą - to niektóre punkty dwudniowej wizyty we Wrocławiu Dalajlamy XIV. Wrocław to jedyne miasto w Polsce, które duchowy przywódca Tybetu odwiedzi podczas jesiennego pobytu w Europie.

Dalajlama XIV przyleci w środę do Wrocławia z Monachium. Tego dnia w Hali Stulecia wygłosi godzinny wykład, który ma być poświęcony solidarności. "Tematem odczytu będzie solidarność na świecie, ale znajdzie się w nim także akcent polskiej Solidarności i tego, jakie było jej znaczenie" - zapowiadał pod koniec sierpnia prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W spotkaniu w Hali Stulecia będzie mogło wziąć udział 6 tysięcy osób, które odebrały bezpłatne zaproszenia.

W drodze do Hali Stulecia dalajlama obejrzy wystawę "Solidarny Wrocław" na Placu Społecznym. Po wykładzie prawdopodobnie odwiedzi Dzielnicę Czterech Świątyń, która zachwyciła go podczas pierwszej wizyty we Wrocławiu w 2008 r. Najbardziej spodobało mu się to - jak tłumaczył - że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie prowadzi do sporów na tle religijnym.

We Wrocławiu w ścisłym centrum znajdują się cztery świątynie: synagoga pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica), należący do parafii ewangelicko-augsburskiej kościół Opatrzności Bożej (ul. Kazimierza Wielkiego), katolicki kościół św. Antoniego (ul. św. Antoniego) oraz cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (ul. św. Mikołaja).

W czwartek zaplanowana została konferencja prasowa oraz spotkanie z młodzieżą we wrocławskim Teatrze Lalek.

Zaproszenie dla duchowego przywódcy Tybetu do odwiedzenia w tym roku Wrocławia zostało wystosowane z okazji obchodów 30-lecia powstania Solidarności.

Będzie to druga wizyta Dalajlamy XIV w stolicy Dolnego Śląska. W 2008 r. spotkał się we Wrocławiu z młodzieżą i wygłosił wykład na temat tolerancji. Odebrał wówczas tytuł honorowego obywatela Wrocławia "Civitate Wratislaviensi Donatus 2008".

Dalajlama XIV Tenzin Giaco (istnieje także pisownia Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów.

Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. Pobierał nauki monastyczne w tybetańskich uniwersytetach buddyjskich. Władzę polityczną objął jako piętnastolatek w listopadzie 1950 r., w miesiąc po wkroczeniu armii chińskiej i zajęciu przez nią wschodniej części Tybetu. Rok później pod presją armii chińskiej ratyfikował 17-punktowe porozumienie z Chinami.

W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii.

W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Dalajlama XIV był w Polsce trzy razy - w 1993 r., 2000 r. oraz 2008 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »