Reklama

Mówiłem do całego Zachodu

Starodawne narody Europy mają „duszę chrześcijańską” – powiedział papież podsumowując zakończoną w minioną niedzielę wizytę w Wielkiej Brytanii. Publikujemy pełny tekst papieskiej katechezy.

Reklama

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Witam serdecznie uczestniczących w tej audiencji pielgrzymów polskich. Wspominając moją podróż do Wielkiej Brytanii dziękuję wam i waszym rodakom, zwłaszcza spotkanym na pielgrzymim szlaku, za obecność i modlitewne wsparcie. Niech Kardynał John Henry Newman, nowy błogosławiony, wyprasza nam miłość Bożego Serca i dar świętego życia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Przybyłych na audiencję wiernych z całego świata papież prosił o modlitwy w intencji obradującej w Wiedniu Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Prawosławnym. Przypomniał, że tematem obrad jest „rola biskupa Rzymu w komunii Kościoła powszechnego ze szczególnym odniesieniem do pierwszego tysiąclecia dziejów chrześcijańskich”.

„Tematem aktualnej fazy obrad jest rola Biskupa Rzymu w komunii Kościoła powszechnego, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszego tysiąclecia chrześcijańskiej historii – mówił Benedykt XVI. – Posłuszeństwo woli Pana Jezusa i wzgląd na wielkie wyzwania, jakie stoją dziś przed chrześcijaństwem, zobowiązują nas do poważnego zaangażowania w sprawę przywrócenia pełnej jedności między Kościołami. Zachęcam wszystkich do gorącej modlitwy za prace Komisji oraz za stały rozwój i umacnianie pokoju i zgody między tymi, którzy przyjęli chrzest, abyśmy mogli dawać światu ewangeliczne świadectwo coraz bardziej autentyczne”.

Międzynarodowa Komisja Mieszana do Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym istnieje od 30 lat. Ustanowili ją w 1979 r. Jan Paweł II i patriarcha Konstantynopola Dymitr I. W obecną fazę dialogu o sakramentalnej naturze Kościoła, w tym o papieskim prymacie, weszła ona w 2007 r. sesją plenarną w Rawennie. Podczas niej przyjęto wspólny dokument o „Konsekwencjach eklezjologicznych i kanonicznych sakramentalnej natury Kościoła”. Od ubiegłorocznej sesji plenarnej na Cyprze Komisja zajmuje się rolą Biskupa Rzymu w komunii Kościoła pierwszego tysiąclecia. Obecnie omawia projekt wspólnego dokumentu o specyficznej funkcji, jaką następca Piotra pełnił w tym okresie, w którym chrześcijanie Wschodu i Zachodu pozostawali jeszcze w jedności. Obradami w Wiedniu kierują wspólnie ze strony katolickiej nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, abp Kurt Koch, a ze strony prawosławnej metropolita Ioannis Zizioulas z patriarchatu Konstantynopola.

„Zachęcam wszystkich do intensywnej modlitwy w intencji prac Komisji i nieustannego rozwoju i umocnienie pokoju, zgody między ochrzczonymi, abyśmy mogli dać światu coraz bardziej autentyczne świadectwo ewangeliczne” – dodał Benedykt XVI.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama