Wspieranie osieroconych dzieci, których rodzice byli pacjentami hospicjów, to główny cel VII kampanii "Hospicjum to też Życie". Od 2004 roku do kampanii społecznej organizowanej przez Fundację Hospicyjną włączyło się ok. 100 ośrodków.
Jak powiedział inicjator kampanii, krajowy duszpasterz hospicjów ks. dr Piotr Krakowiak, "takie akcje mają mobilizować działania pomocy sierotom". "Przy hospicjach powinny powstawać ośrodki, w których oferowana będzie pomoc osieroconym dzieciom. Chcemy, aby w każdym hospicjum pracowali terapeuci i psychologowie" - dodał.
Kampania będzie trwała od 25 września do 31 grudnia. Pierwszego dnia w całym kraju odbędą się festyny dla osieroconych dzieci - "Pożegnanie lata", a 2 października w Lubelskim Hospicjum im. Małego Księcia zaplanowano koncert Edyty Górniak. Patronat nad akcją objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.
"Żałoba u dzieci nie przebiega w taki sam sposób jak u dorosłych" - podkreśliła Bożena Winch, psycholog, która prowadzi szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek na temat towarzyszenia w żałobie. "Należy pomagać sierotom, ponieważ mogą mieć one w dorosłym życiu trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi oraz brak poczucia bezpieczeństwa" - dodała.
"Po śmierci taty stałem się bardzo zamknięty. Wyjazd z innymi dziećmi z hospicjum był dla mnie bardzo dobry. Mogłem być z osobami, które przeżyły to samo co ja. Dzięki temu wzajemnie rozumieliśmy swoje problemy" - powiedział Piotr Skibiński, podopieczny Ośrodka Hospicjum Domowe Księży Marianów w Warszawie. Dodał, że "wyjazdy dały mu szansę na zdobycie wiedzy, którą dziś może przekazywać młodszym podopiecznym".
Do udziału w kampanii zaproszono znane osoby, m.in. aktorkę Joannę Jabłczyńską, psycholog Dorotę Zawadzką, współtworzącą programy "Superniania" i "Świat według dziecka". W konferencji prasowej wzięła też udział legendarna działaczka Solidarności Henryka Krzywonos-Strycharska, która przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka. Krzywonos-Strycharska przekazała na rzecz osieroconych fotel gdański, który otrzymała jako Honorowy Obywatel Miasta Gdańska.
"Nigdy nie jesteśmy gotowi na śmierć. Możemy przyzwyczaić się do bólu, a dzieci nie mogą mieć poczucia, że po śmierci bliskiej osoby już nigdy nie będą mogły się bawić i cieszyć" - powiedziała Zawadzka. "Znane osoby angażują się w akcje charytatywne, gdy tragedia dotknie je osobiście. Ważne jest jednak przekonanie, że każdy może pomóc niezależnie od okoliczności" - powiedziała Jabłczyńska.
Fundacja Hospicyjna powstała w 2004 r. Zajmuje się wspieraniem materialnym i merytorycznym ośrodków hospicyjnych. W 2006 r. Fundacja utworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych. Daje możliwość wyjazdu dzieciom na wakacje, jej podopieczni otrzymują ubrania, wyprawki szkolne i prezenty. Do dziś z pomocy Funduszu Dzieci Osieroconych skorzystało ponad 3 tys. dzieci.
W Polsce jest około 280 hospicjów domowych i 65 hospicjów stacjonarnych. Fundusze na utrzymanie hospicjów uzyskiwane są z NFZ, sponsorów oraz indywidualnych darczyńców. "Hospicjum to też Życie" jest coroczną kampanią, która ma uwrażliwić Polaków na potrzeby umierających oraz osób bliskich. Fundacja Hospicyjna prowadzi portal www.hospicja.pl.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.