Od 1 lipca można pielgrzymować do Santiago de Compostela

Pielgrzymi powrócą do Santiago de Compostela z początkiem lipca, kiedy oficjalnie zostanie otwarta tzw. Droga Świętego Jakuba - zdecydowała komisja organizacyjna Xacobeo 2021. Nastąpi to 1 lipca, kiedy również zostanie otwarta katedra.

Komisja Xacobeo 2021 została powołana do przygotowania Roku Jubileuszowego, przypadającego w 2021 r. Dzień św. Jakuba, obchodzony 25 lipca, przypada w niedzielę. Teraz komisja zajmuje się także opracowywaniem wskazówek dla tzw. Bezpiecznej Drogi.

W skład komisji wchodzi m. in. departament ds. kultury i turystyki lokalnego rządu Galicji oraz archidiecezja. Zdecydowała już o otwarciu z dniem 1 lipca katedry w Santiago de Compostela, biura pielgrzymkowego oraz schronisk publicznych w związku z liberalizacją ograniczeń w turystyce pielgrzymkowej, nałożonych w marcu z powodu pandemii koronawirusa. Do czasu otwarcia mają zostać zagwarantowane warunki bezpieczeństwa zdrowotnego dla pielgrzymów oraz osób obsługujących szlaki pielgrzymkowe - zapewnił dziennik "La Voz de Galicia".

Obecnie władze miasta kończą przygotowywanie podręcznika z zaleceniami postępowania na wypadek wykrycia koronawirusa i metodami prewencyjnymi, a także zawierającego wskazówki i rekomendacje dotyczące usług oraz infrastruktury do dyspozycji pielgrzymów. Podręcznik, przygotowywany we współpracy z Instytutem ds. Jakości Turystyki Hiszpańskiej (ICTE), ma jeszcze zostać zatwierdzony przez autorytety sanitarne.

W ramach wskazówek dotyczących tzw. Bezpiecznej Drogi, lokalne władze Galicji zorganizowały kursy bezpieczeństwa zdrowotnego, skierowane do pracowników schronisk. Kursy rozpoczęły się w ub. poniedziałek i na początku objęły 500 osób. Oprócz tego, ogłosiły konkurs na bezpośrednią pomoc o łącznej wartości 6 mln euro dla firm sektora turystycznego, przeznaczoną na adaptację instalacji do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego.

Wg wierzeń, w stolicy Galicji (północno-zachodnia Hiszpania)znajduje się miejsce spoczynku Świętego Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa. Grób świętego ma znajdować się w katedrze, do której prowadzą liczne szlaki pielgrzymkowe z prawie wszystkich krajów Europy, w tym z Polski, tzw. Drogi do Santiago (hiszp. Caminos a Santiago).

Zgodnie z wierzeniami, apostoł Jakub Większy prowadził działalność misyjną wśród Celtów na Półwyspie Iberyjskim. Zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie. A jego ciało zostało przewiezione łodzią do hiszpańskiej Galicji. Grób ze szczątkami świętego został odkryty dopiero w IX w.

W 2019 r. około 350 tys. pielgrzymów otrzymało certyfikat potwierdzający przebycie Drogi do Santiago.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
8°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
wiecej »