Apel o pojednanie w Ziemi Świętej

Trzech emerytowanych zwierzchników wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej skierowało apel wzywający do położenia kresu konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu.

Ze strony Kościoła katolickiego apel podpisał emerytowany patriarcha Michel Sabbah, w imieniu Kościoła Anglikańskiego emerytowany biskup Riah Abu El Assal, a ze strony Kościoła luterańskiego również emerytowany biskup Munib A. Younan.

Hierachowie wzywają do pojednania w oparciu o równą godność i takie same prawa wszystkich osób oraz narodów. Zauważają, że pandemia Covid-19 oddaliła nieco uwagę od problemów sprawiedliwosci i pokoju na rzecz problemów związanych z życiem i śmiercią. „Także my – stwierdzają biskupi, podzielamy ten powszechny niepokój oraz prosimy Boga o miłosierdzie i uzdrowienie dla wszystkich chorych. Przypominają, że „stara choroba” Ziemi Świętej polega jednak na cierpieniach i niesprawiedliwościach narzuconych przez ludzi. Mówi abp Michel Sabbah, emerytowany patriarcha łaciński Jerozolimy.

„Pokój w Ziemi Świętej już od wielu lat jest rzeczą możliwą. Problemem jest to, dlaczego decyzja Narodów Zjednoczonych oraz wszystkich krajów nie zostaje wprowadzania w życie i Ziemia Święta pozostaje w sytuacji wojny, a także braku stabilności pomiędzy dwoma narodami. Mogliby, jeżeli chcieliby jednym ruchem, stwarzając pewną presję, wymóc decyzję na Izraelu prowadzącą do akceptacji postanowień ONZ – podkreślił abp Sabbah. Od siedemdziesięciu lat ciagle mówi się o rozwiązaniu polegającym na istnieniu dwóch państw. Bóg jest Bogiem Izraela, również Palestyny i wszystkich narodów ziemi. Bóg darzy wszystkie ludy miłością: Żydów, Palestyńczyków, a więc religia może pomóc. Św. Paweł powiedział: «nasza posługa ma prowadzić do pojednania. Pomóżcie nam we wzajemnym pojednaniu». To słowo jest takie samo dla Palestyńczyków i Izraelczyków: pojednanie. Możecie żyć razem. Jedyne bezpieczeństwo dla Izraela to pokój z Palestyńczykami.“

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
16°C Poniedziałek
noc
wiecej »