Reklama

Prezydent Duda przyleciał do Waszyngtonu, gdzie w środę spotka się z prezydentem USA

Prezydent Andrzej Duda we wtorek późnym wieczorem miejscowego czasu przyleciał do Waszyngtonu, gdzie w środę spotka się w Białym Domu z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Rozmowy będą dotyczyć m.in. bezpieczeństwa militarnego, energetycznego, współpracy gospodarczej i cyberbezpieczeństwa

Reklama

Prezydent Duda we wtorek po południu na briefingu prasowym przed wylotem do USA podkreślił, że spotyka się z prezydentem Trumpem oficjalnie po raz piąty. Zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyły bezpieczeństwa militarnego, energetycznego, współpracy gospodarczej, współpracy w ramach Trójmorza, bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i cyberbezpieczeństwa. Podkreślił, że obecna wizyta potwierdza bardzo dobre relacje i silne więzi sojusznicze między Polską i Stanami zjednoczonymi.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który towarzyszy prezydentowi w czasie wizyty w Waszyngtonie, poinformował PAP, że w polskiej delegacji znajdą się też: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch oraz kpt. Jacek Siewiera. W spotkaniu ma też uczestniczyć ambasador Polski w USA Piotr Wilczek. Kpt. Jacek Siewiera to lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego i szef wojskowo-medycznej misji, która w kwietniu, w okresie nasilenia epidemii koronawirusa przebywała w Chicago w USA. Kpt. Siewiera wcześniej był szefem takiej samej misji we włoskiej Lombardii.

Szczerski poinformował PAP, że podczas wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu zaplanowano jego spotkanie w cztery oczy z prezydentem USA. Po tej rozmowie obędą się rozmowy planarne delegacji obu krajów; następnie prezydenci Polski i USA spotkają się z przedstawicielami mediów. Rozmowy mają się rozpocząć w środę po godzinie 14 czasu miejscowego (20 czasu polskiego).

Według Szczerskiego Andrzej Duda wraz z Donaldem Trumpem wydadzą wspólne oświadczenie, które będzie podsumowaniem głównych, poruszanych w obu rozmowach tematów. Minister wymienił dwie duże grupy tematów. Są to - jak mówił - bezpieczeństwo militarne, energetyczne i zdrowotne, a także kwestie rozwoju gospodarczego: inwestycji amerykańskich, inicjatywy Trójmorza oraz rozwoju sieci 5G i połączeń telekomunikacyjnych. Szczerski wyjaśnił, że ostateczny kształt oświadczenia będzie zależał od przebiegu rozmów i zostanie przyjęty dopiero po ich zakończeniu.

Szczerski poinformował także, że przed wylotem do USA prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą na temat bezpieczeństwa w naszym regionie. Przywódcy uzgodnili, że prezydent Duda podczas spotkania z Donaldem Trumpem ma w imieniu obu krajów zaapelować o wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie.

Prezydencki minister informował również o rozmowach przed wizytą Dudy w USA z Kijowem. Jako przykład podał swoją rozmowę z zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne Ihorem Żowkwą.

W przygotowania do wizyty głowy polskiego państwa w Białym Domu wpisuje się też poniedziałkowa rozmowa telefoniczna prezydenta Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Szczerski podkreślał, że prezydent Duda chce rozmawiać z Donaldem Trumpem o interesach całego NATO. Wskazywał, że Polska jest bardzo ważnym państwem Sojuszu Północnoatlantyckiego i misja prezydenta Dudy do Waszyngtonu ma także wymiar wspólnotowy, transatlantycki.

W minionym tygodniu potwierdzone zostały zapowiedzi prezydenta USA o wycofaniu części żołnierzy USA z Niemiec. Sprawa była poruszana przez ministrów obrony państw Sojuszu na wideokonferencji w ubiegłą środę. Według agencji AP możliwe jest ogłoszenie podczas wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, że część sił amerykańskich stacjonujących w RFN trafi do Polski.

Ministrowie obrony państw NATO wyrazili w zeszłym tygodniu mocne poparcie dla amerykańskiej obecności w Europie, natomiast szef Pentagonu Mark Esper zapewnił o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo europejskie.

Przed spotkaniem w Białym Domu, które rozpocznie się w środę po południu miejscowego czasu, prezydent Duda spotka się z polskimi mediami w rezydencji ambasadora RP w USA. Następnie odbędzie się tam ceremonia wręczenia Orderu Orła Białego przyznanego pośmiertnie o. Łucjanowi Królikowskiemu, zmarłemu 11 października 2019 r. w klasztorze w Chicopee w Stanach Zjednoczonych. Order odbierze ojciec prowincjał amerykańskiej prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych James McCurry.

Prezydent odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego polskiego franciszkanina konwentualnego, zesłańca syberyjskiego i żołnierz armii gen. Andersa o. Łucjana Królikowskiego na początku czerwca, "w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz polskich sierot wojennych, ofiar przymusowych wysiedleń z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, za pracę duszpasterską i ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama