Ambasadorzy i przedstawiciele dyplomatyczni 50 krajów zapoznali się z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie oraz sposobami współpracy. Szacuje się, że trzecia część uczestników przybędzie spoza Hiszpanii.
Znaczenie Światowych Dni Młodzieży zdecydowanie wzrosło w ciągu ich 25-letniej historii. „Kontakty z ambasadorami ułatwią nam ich przygotowanie i rozwój, aby zakończyły się sukcesem” – powiedział do dyplomatów kard. Antonio Maria Rouco Varela. Arcybiskup Madrytu zaprosił ich do współpracy z Komitetem Centralnym Światowych Dni Młodzieży.
Z kolei bp Cesar Franco, koordynator generalny Komitetu, zachęcał do organizowania imprez kulturalnych podczas Festiwalu Młodzieżowego. Dni Młodzieży są wydarzeniem „światowym, katolickim i powszechnym, a to powinno mieć odbicie w przedstawianiu sztuki i kultury z całego świata” – podkreślił bp Franco.
Pierwsze reakcje dyplomatów były pozytywne. Ambasador Paragwaju, Oscar Cabello zwrócił uwagę, że Światowy Dzień Młodzieży „jest jednym z nielicznych wydarzeń łączących młodzież, która jest przecież przyszłością świata. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieli Światowe Dni Młodzieży w Ameryce Łacińskiej”.
„Otrzymaliśmy tyle pomocy od Hiszpanów (po trzęsieniu ziemi), że nasz kraj pragnie w pełni poprzeć Światowe Dni Młodzieży – powiedziała z kolei ambasador Haiti, Yolette Azor-Charles. – Już skontaktowaliśmy się z rodzinami hiszpańskimi w Madrycie, aby przyjęły młodzież do swoich domów”.
Szacuje się, że trzecia część młodzieży przybędzie spoza Hiszpanii. Dotąd zapisało się 150 tys. osób ze stu krajów, najwięcej z Francji (43.443), Włoch (30.921), Niemiec (12.154), USA (11.417), Chorwacji (5.650), Portugalii (5.106), Meksyku (4.811), Polski (4.740), Belgii (3.040), i Kanady (2.092). 1 października uruchomiono specjalną stronę internetową www.muchasgracias.info, dzięki której można się dowiedzieć, jak wesprzeć finansowo ŚDM w Madrycie.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.