Reklama

Prezydent Duda: Powstańcy to najwięksi bohaterowie naszych czasów

Podczas spotkania z powstańcami prezydent Andrzej Duda odznaczył m.in. pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Michała Borowskiego, naczelnego architekta m.st. Warszawy w latach 2003-2006, współtwórcę Muzeum Powstania Warszawskiego.

Reklama

W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego w wigilię obchodów 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego prezydenci Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkali się bohaterami. Na uroczystość przybyło ok. 80 bohaterów walk o Warszawę w 1944 roku.

- Dziękuję Bogu po raz kolejny w tym miejscu, że są z nami powstańcy warszawscy, absolutnie najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić, bo to nie tylko służba w konspiracji, to nie tylko służba i krew przelana w trakcie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności, służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej zmierzającej do tego, by Polska była prawdziwie wolna, niepodległa, suwerenna - podkreślił Andrzej Duda.

Powstańcom podziękował za służbę ojczyźnie, którą realizują cały czas - poprzez swoją obecność, ale przede wszystkim poprzez spotkania z młodzieżą.

Jako symbol ciągłości w budowaniu wolności ojczyzny wskazał na uhonorowanych z okazji 76. rocznicy powstańczego zrywu dwóch budowniczych Warszawy: Stanisława Jankowskiego ps. Agaton, którego pomnik został odsłonięty na rogu ul. Karowej i Browarnej, oraz Michała Borowskiego, naczelnego architekta m.st. Warszawy w latach 2003-2006, współtwórcę Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Chciałbym, byście te dwa wydarzenia przyjęli jako symbol ciągłości w budowaniu. My, dostrzegając wasz niezwykły trud nie tylko walki, ale także budowania w niezwykle trudnych warunkach, chcemy ten pomnik powstańców warszawskich, jakim jest Warszawa, rozwijająca i piękniejąca jak i cała Polska, o którą także przecież walczyliście, budować jako wasz pomnik - powiedział prezydent RP.

Z kolei prezydent Warszawy powiedział, że wydarzenia z 1944 r. są częścią tożsamości wszystkich Polaków, nie tylko warszawianek i warszawiaków. - To jest część naszej tożsamości. To jest część naszej duszy i zawsze będziemy wierni pamięci powstania przez kolejne lata i dekady, ponieważ jest to dla nas symbol najważniejszy - zwrócił uwagę Rafał Trzaskowski.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, zwracając się do powstańców, powiedział, że 76 lat temu dali oni dowód na to, iż istnieją wartości ważniejsze niż życie. - Spotykamy się teraz w tym trudnym czasie, ale chcemy was zapewnić, że zawsze będziecie dla nas wzorem, przykładem ludzi, którzy nigdy się nie poddali, walczyli do końca. Pokazaliście, że wspólnota zjednoczona męstwem i duchem potrafi przeciwstawić się każdemu zagrożeniu. Ta lekcja jest wyjątkowa właśnie dziś, ona jest ważna w momencie, kiedy tylko wspólnie możemy przejść przez ten trudny czas - podkreślił.

Leszek Żukowski, prezes światowego Związku Żołnierzy AK, zwrócił uwagę, że patriotyzmu teoretycznie można uczyć się z historii, ale praktycznie uczymy się go w domu rodzinnym, a Kalina Jędrzejewska, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, wyraziła wdzięczność "wszystkim, którzy od lat przekazują wiedzę o powstaniu młodzieży w sposób zrozumiały, co powoduje, że młodzież ma na ogół serdeczny stosunek do powstańców, których jest już zaledwie garstka".

Podczas uroczystości Andrzej Duda nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom powstania oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci tego wydarzenia. Odznaczeni zostali m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - Lucyna Adamkiewicz, ps. Ewa, łączniczka w zgrupowaniu Chrobry I, i Katarzyna Nowakowska, ps. Kasia, sanitariuszka i łączniczka w podobozie Śródmieście Południowe; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Stanisław Lipiński, ps. Kadet, ze zgrupowania Kampinos; Złotym Krzyżem Zasługi - Ludwika Mendelska, która działała w służbie ochotniczej na Powiślu i w Śródmieściu. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczono Michała Borowskiego.

Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości uhonorowano Adama Janeczka, współtwórcę Muzeum Powstania Warszawskiego, Joannę Kiącę-Fryczkowską, ps. Joasia, z batalionu łączności dowodzenia V Obwodu Mokotów, Henryka Kokoszę, ps. As, który był plutonowym w Obwodzie VI Praga, oraz Henryka Piotrowskiego, ps. Edek, z batalionu Tur zgrupowania Kryska.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama