Media nigdy nie są neutralne. W prasie katolickiej to wiara ma być kluczem interpretacyjnym codziennych wydarzeń. Bóg chce, aby na areopagu mediów zabrzmiało przesłanie Ewangelii i Kościół musi o to zadbać – powiedział 6 października kard. Tarcisio Bertone
Watykański sekretarz stanu sprawował Mszę dla uczestników Światowego Kongresu Prasy Katolickiej. Jego tematem są wyzwania cyfryzacji współczesnych mediów, a w szczególności prasy.
„Prasa katolicka i internet to są na pewno zazębiające się rzeczywistości powiedział Radiu Watykańskiemu jeden z polskich uczestników kongresu, ks. Józef Kloch. Pyta: – Co się stanie z prasą? Czy przestanie być drukowana, czy też przejdzie do internetu?”. Ciekawe mechanizmy daje tzw. web 2.0, czyli druga wersja internetu. Internet w tym wypadku jest tworzony przez tych, którzy go czytają, a więc wszystkie portale społecznościowe typu Tweetter, Wikipedia. „Ma to oczywiście dużo plusów, ale też i pewne minusy – dodał uczestniczący w rzymskim kongresie rzecznik polskiego episkopatu. – Mam na myśli niektóre komentarze niezbyt mądre, ale np. taka Wikipedia, która zawiera już setki tysięcy haseł w języku polskim, to na pewno projekt, któremu warto się przyjrzeć. Dalej jest blogowanie. Jedna z uczestniczek, Angielka, pokazywała jak bardzo szybko można reagować poprzez blog na to, co dzieje się właśnie tu i teraz. W tym wypadku chodziło o wizytę Benedykta XVI w Anglii i Walii”.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.