Reklama

Abp Gądecki w Ossowie: Dziękujemy wam za ocalenie Ojczyzny i Europy

- Niebezpieczeństwo wojny może zostać wyeliminowane pod warunkiem, że najpierw zostanie ustanowiony pokój we własnym sumieniu - mówił w Ossowie podczas Mszy św. na terenie kaplicy przy Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. abp Stanisław Gądecki.

Reklama

W Eucharystii sprawowanej w święto Wniebowzięcia NMP oraz 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej licznie uczestniczło duchowieństwo, m.in. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, marszałek senior Antonii Macierewicz, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz licznie przybyli pielgrzymi.

Matka Boża Zwycięska ukoronowana! [GALERIA ZDJĘĆ]

GOSC.PL DODANE 15.08.2020 AKTUALIZACJA 15.08.2020

Matka Boża Zwycięska ukoronowana! [GALERIA ZDJĘĆ]

​Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. na terenie kaplicy przy Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. w Ossowie nałożył na wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej i Dzieciątko korony.

więcej »

W homilii abp Stanisław Gądecki pochylił się nad pięcioma sprawami: dzisiejszym świętem, wojną bolszewicko-polską, prośbami skierowanymi wówczas do Maryi o pomoc, nad Bitwą Warszawską oraz nad "szaleństwem każdej wojny".

Przewodniczący episkopatu omówił pokrótce przebieg wojny bolszewicko-polskiej, której Bitwa Warszawska była decydującą częścią, zwracając uwagę na odwagę i poświęcenie polskich dowódców i żołnierzy. Następnie nawiązał do wielkiej mobilizacji duchowej, jaka nastąpiła w narodzie polskim.

- Nigdy wcześniej Kościół katolicki nie wykazał się tak wielkim zaangażowaniem jak wtedy. W uroczystość Przemieniania Pańskiego - dnia 6 sierpnia - rozpoczęto wielką nowennę za ojczyznę, która to nowenna miała zakończyć się dnia 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - powiedział abp Gądecki.

Uroczystości w Ossowie

Foto Gość DODANE 15.08.2020

Uroczystości w Ossowie

​Na terenie kaplicy przy Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP.

więcej »

Przypomniał, że w tamtym czasie - poza planami generałów obu walczących stron - działy się również do dziś niewyjaśnione rzeczy, jakie miały miejsce około 15 sierpnia 1920 roku: uderzenie na Wólkę Radzymińską i atak na Ciechanów.

Cytując pamiętniki kard. Aleksandra Kakowskiego powiedział: "Bolszewicy wzięci do niewoli opowiadali znowu, że widzieli księdza w komży i z krzyżem w ręku, a nad nim Matkę Boską. Jakżeż mogli strzelać do Matki Boskiej, która szła przeciwko nim. Ten moment kulminacyjny w bitwie pod Warszawą nazwano tego dnia Cudem nad Wisłą. Tak oto - w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - pod Ossowem wojska bolszewickie zostały odparte - podkreślił.

Abp Gądecki w Ossowie: Dziękujemy wam za ocalenie Ojczyzny i Europy   Agata Ślusarczyk /Foto Gość W uroczystości w Ossowie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Na zakończenie przewodniczący episkopatu odniósł się do szaleństwa każdej wojny.

- Niebezpieczeństwo wojny może zostać wyeliminowane pod warunkiem, że najpierw zostanie ustanowiony pokój we własnym sumieniu każdego obywatela, aby tym skuteczniej mówić o pokoju wewnętrznym i zewnętrznym w polityce państwowej - stwierdził abp Gądecki.

Na koniec zaapelował o modlitwę za wszystkich poległych w wojnie sprzed 100 lat, którzy spoczywają w tej "zlanej ich krwią ziemi”. - Dziękujemy im wszystkim za ocalenie naszej ojczyzny. Za ocalenie Europy. Niech ich umiłowanie wolności i ojczystej ziemi wzbudzi w naszych sercach pragnienie pokoju - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Prośmy Boga o to, aby w nas dojrzewały uczucia przebaczenia i braterstwa, zgodnie z nakazem Zbawiciela: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają” (Łk 6,27-28). Niech każdy z nas dostrzega w drugim człowieku brata, którego należy przyjąć i miłować po to, by wspólnie budować lepszy świat - zakończył.

Podczas Mszy św. abp Gądecki nałożył na wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej i Dzieciątko korony.

W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy list okolicznościowy odczytał sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera. 

Po uroczystości na terenie Cmentarza Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. odbył się apel poległych.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama