Po śmierci 18 osób, które zginęły we wtorek w wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego została wprowadzona trzydniowa żałoba. Potrwa od wtorku od godz. 12 do czwartku do godz. 24
O wprowadzeniu żałoby poinformował podczas konferencji prasowej na miejscu wypadku wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. O ogłoszenie żałoby zwrócił się prezydent Bronisław Komorowski, o czym wcześniej powiedziała rzeczniczka wojewody Ivetta Biały.
Żałoba w województwie mazowieckim, jak poinformowała rzeczniczka, będzie trwała od wtorku od godziny 12 do czwartku do godziny 24. Wcześniej wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska - która, podobnie jak Kozłowski, udała się na miejsce wypadku - zapowiedziała w rozmowie z PAP, że spotka się tam z wojewodą mazowieckim i ustalony zostanie jeden termin żałoby.
Na czas trwania żałoby odwołane zostaną wszelkie imprezy masowe, w tym m.in. koncerty i imprezy sportowe. Flagi państwowe na urzędach i instytucjach publicznych zostaną opuszczone do połowy masztu - poinformował we wtorkowym komunikacie mazowiecki urząd wojewódzki.
Do wypadku doszło po godz. 6 tuż za Nowym Miastem, przy zjeździe na Rawę Mazowiecką; zderzyły się tam czołowo volkswagen transporter z ciężarowym volvo. Transporterem jechało 18 osób - byli to mieszkańcy powiatu opoczyńskiego (woj. łódzkie).
16 osób zginęło na miejscu, dwie zmarły w szpitalu. Kierowca volvo jest lekko ranny. Z ustaleń policji wynika, że busem przewożeni byli sezonowi pracownicy do jednego z okolicznych sadów.
Bus - według policjantów - nie był przystosowany do przewożenia tak dużej liczby osób. Pasażerowie nie byli przypięci pasami, siedzieli na prowizorycznych siedziskach, skrzynkach i deskach.
Biały powiedziała PAP, że żałoba najprawdopodobniej zostanie wprowadzona jeszcze we wtorek. Poinformowała, że zarządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie wprowadzenia trzydniowej żałoby jest przygotowywane; o ogłoszenie żałoby zwrócił się prezydent Bronisław Komorowski.
Na godz. 11.30 w Nowym Mieście nad Pilicą planowana jest konferencja prasowa.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.