Mazowieckie: Będzie trzydniowa żałoba

Po śmierci 18 osób, które zginęły we wtorek w wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego została wprowadzona trzydniowa żałoba. Potrwa od wtorku od godz. 12 do czwartku do godz. 24

 

O wprowadzeniu żałoby poinformował podczas konferencji prasowej na miejscu wypadku wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. O ogłoszenie żałoby zwrócił się prezydent Bronisław Komorowski, o czym wcześniej powiedziała rzeczniczka wojewody Ivetta Biały.

Żałoba w województwie mazowieckim, jak poinformowała rzeczniczka, będzie trwała od wtorku od godziny 12 do czwartku do godziny 24. Wcześniej wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska - która, podobnie jak Kozłowski, udała się na miejsce wypadku - zapowiedziała w rozmowie z PAP, że spotka się tam z wojewodą mazowieckim i ustalony zostanie jeden termin żałoby.

Na czas trwania żałoby odwołane zostaną wszelkie imprezy masowe, w tym m.in. koncerty i imprezy sportowe. Flagi państwowe na urzędach i instytucjach publicznych zostaną opuszczone do połowy masztu - poinformował we wtorkowym komunikacie mazowiecki urząd wojewódzki.

Do wypadku doszło po godz. 6 tuż za Nowym Miastem, przy zjeździe na Rawę Mazowiecką; zderzyły się tam czołowo volkswagen transporter z ciężarowym volvo. Transporterem jechało 18 osób - byli to mieszkańcy powiatu opoczyńskiego (woj. łódzkie).

16 osób zginęło na miejscu, dwie zmarły w szpitalu. Kierowca volvo jest lekko ranny. Z ustaleń policji wynika, że busem przewożeni byli sezonowi pracownicy do jednego z okolicznych sadów.

Bus - według policjantów - nie był przystosowany do przewożenia tak dużej liczby osób. Pasażerowie nie byli przypięci pasami, siedzieli na prowizorycznych siedziskach, skrzynkach i deskach.

Biały powiedziała PAP, że żałoba najprawdopodobniej zostanie wprowadzona jeszcze we wtorek. Poinformowała, że zarządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie wprowadzenia trzydniowej żałoby jest przygotowywane; o ogłoszenie żałoby zwrócił się prezydent Bronisław Komorowski.

Na godz. 11.30 w Nowym Mieście nad Pilicą planowana jest konferencja prasowa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
30°C Piątek
noc
wiecej »